Bilim 22 KASIM 2011 / 16:46

Terminator bakışlı olmaya az kaldı

Terminator bakışlı olmaya az kaldı

Gözün önünde görüntüleri yaklaştıran yeni nesil kontakt lensler, hayvanlar üstünde başarılı denemelerin ardından hayata geçmeye çok yaklaştı.Bu teknoloji ile lensi kullananlar, kayan metinleri ve e-postaları okuma, bilgisayar üretimi görüntüleri aynen Terminator gibi görüntüleme imkanına sahip olacak.

Cihazla ilgili çalışma yürüten Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, ilk testler bunun güvenli ve uygulanabilir olduğunu gösteriyor. Ama çözülmesi gereken bazı faktörler de var. Örneğin iyi bir güç kaynağı bulabilmek… Halen bu ham prototip cihazlar sadece içindeki birkaç santimlik kablosuz pille çalışabiliyor. Cihazın mikro devreleri de sadece tek ışık emici diyot için yeterli.

Esnek lenslerin içine yüzlerce piksel gömülebilir. Böylece karmaşık hologram görüntüler oluşturulabilir. Örneğin sürücüler bu lensleri takarak yolculuk yönünü veya ön camda görünen hızı görebilir. Benzer şekilde, bu lensler video oyunlarının öne çıktığı sanal dünyayı yeni bir seviyeye taşıyabilir. Lensler, kullananın vücudundaki biyoalgılayıcılara bağlanarak, kan şekeri gibi anlık tıbbi bilgileri de sunabilir.

Nihai ürünü ortaya koymak ise zorlu bir süreç anlamına geliyor. Çünkü geleneksel lensleri yapmak için kullanılan materyaller ince. Elektrik devrelerini üretmek de doğal olmayan materyalleri, zehirli kimyasalları içeriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun