Bilim 05 KASIM 2010 / 13:17

TELKODER: "İnternet taşımada sorun yaşanıyor"

ADSL abonelerinin istedikleri servis sağlayıcıya kesintisiz olarak geçme uygulaması aksıyor.

ADSL abonelerinin istedikleri servis sağlayıcıya kesintisiz olarak geçme uygulaması aksıyor.


Cep telefonlarında numara değişmeden operatör değiştirebilme fırsatının verilmesi gibi bir uygulama ADSL abonelerine geldi. ADSL aboneleri istedikleri servis sağlayıcıya kesintisiz olarak geçerek o servis sağlayıcıdan hizmet alabiliyor.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) açıklamasına göre, internet taşıma uygulamasında ciddi aksaklıklar yaşanıyor. Gelen yazılı açıklamada, Türk Telekom'dan kaynaklanan sorunlar nedeniyle internet taşıma işlemlerinin yapılamadığı belirtiliyor.

TELKODER'in verdiği örnekte, kullanıcı başvurusunu yaptıktan iki gün içinde Türk Telekom gerekçe göstermeden işleme onay vermiyor. Bu sebeple yapılan başvuru otomatik olarak geçersiz hale geliyor.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer alıyor:

"Bakanlık, Kurum, gerekli düzenlemeler mevcut olmasına rağmen uygulamada yaşanan aksaklıklar son dönemde neredeyse tüm telekomünikasyon hizmetlerinde sürekli olarak yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamalardaki aksaklıkların artık genel kural haline gelmesi ise telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin rekabet etmesini engelliyor ve ciddi rekabet ihlallerine neden oluyor. Bu aksaklıkların en temel ve öncelikli çözümü bildiğiniz gibi sektörü rekabete açmak ve tüketici çıkarlarını korumak olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun bağımsız bir kuruluş olmasından kaynaklanan yetkisini kullanarak yaptırımlar uygulamasıdır. Aksi halde hem yeni nesil işletmecilerin hem de tüketicilerin mağduriyetine neden olan uygulamalar devam edecektir.

Vatandaşların internet hizmetini istedikleri işletmeciden alma hakkını kullanabilmeleri için BTK'yı gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz."

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun