Bilim 27 ARALIK 2010 / 11:58

"Telekomda fiili tekel olmasaydı ne olurdu?"

Bu soruya en güzel cevabı yapıştıran öğrenciye 4 bin lira para ödülü verilecek.

Bu soruya en güzel cevabı yapıştıran öğrenciye 4 bin lira para ödülü verilecek.


Telekom sektöründe tek bir işletmecinin egemenliği nedeniyle süregiden fiili tekelin konu edildiği "Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı" başlıklı ilan ve video yarışması devam ediyor. Yaratıcılıklarını telekomda fiili tekelin olmadığı, serbestleşmenin tam olarak sağlandığı bir Türkiye hayal etmekte kullanacak öğrencilerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Türkiye'nin her yanından üniversite öğrencilerine açık olan yarışmanın son katılım tarihi 5 Ocak 2011.

Türkiye'deki internet kullanıcılarının diledikleri servis sağlayıcıyı seçme özgürlüklerinin önünde engel durumda bulunan fiili tekel, yaratıcı video ve ilan tasarımlarının mücadele ettiği bir yarışmaya konu oldu. Bir süredir www.fiilitekelesonverelim.org adresinde yoğun bir katılımla devam eden ve telekom sektöründe yaşanan fiili tekel durumuna bir son verilmesini amaçlayan kampanya kapsamında başlayan "Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı" Video ve İlan Yarışması Aralık ayının başından beri devam ediyor. Fiili Tekele Son Verelim kampanyası İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), MOBİLSAD, MOBİSAD, Telekomcular Derneği, TELKODER, TÜBİDER, Tüketici Hakları Derneği (THD), Tüketiciler Birliği, Tüketiciler Derneği (TÜDER), Tüm İnternet Derneği (TİD) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından destekleniyor.

www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde duyurulan ve sadece üniversite öğrencileri arasında düzenlenen video ve ilan yarışmasında "Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı" konusunu en iyi şekilde ifade eden yarışmacılar nakit ödüllerin yanı sıra cazip hediyeler de kazanacaklar. Jüri ve halk oylaması sonucunda kazananları belirlenecek olan yarışmanın son katılım tarihi 5 Ocak. İlk 10'a kalan finalistlerin 10 Ocak'ta siteden duyurulacağı yarışmada ilk üçe girenler 12 ve 13 Ocak tarihlerinde Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenecek törende ödüllerine kavuşacak.

Jüri değerlendirmesinde ilan yarışmasının ve video yarışmasının birincisine 4 bin TL, ikincisine 2 bin TL ve üçüncüsüne bin TL nakit para ödülü verilecek. Halk oylaması sonucunda ilan yarışmasının ve video yarışmasının birincisine Panasonic HDC-SDX1 kamera, ikincisine Panasonic DMC-TZ8 fotoğraf makinesi, üçüncüsüne Siemens Gigaset A580 IP telefon hediye edilecek.

Ayrıca ilk 10 yarışmacı olarak finale kalan, ama büyük ödülleri kazanamayan yarışmacılar Sony MP3 çalar kazanacaklar.

Yarışmanın konusu ne?

Yarışmaya katılmak için .edu.tr uzantılı bir e-posta adresine sahip olması gereken üniversite öğrencileri, "Türkiye'de sabit telefonda ve internette fiili tekel olmasaydı neler farklı olurdu" konusunda düşünüp ilginç fikirler bulacak ve bu fikirlerini video çekerek ya da ilan tasarlayarak ifade edecekler.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin konuyu daha iyi anlamaları için gerekli tüm bilgiler www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde açıklanıyor. Sitede ayrıca katılmak isteyen öğrencilere yol göstermesi için işlenebilecek konular da yer alıyor.

Buna göre öğrencileri "Türkiye'de ADSL daha ucuz olsaydı hayatımızda neler değişirdi?", "ADSL'imi istediğim zaman ve de hiç kesintiye uğramadan, özgürce istediğim operatöre taşıyabilseydim neler yapardım?", "ADSL bağlantısına sahip olmak için telefon hattına sahip olmak zorunda olmasaydım nasıl olurdu?", "Tıpkı GSM'deki gibi, sabit telefonumu da farklı bir operatöre taşıyabilseydim ne kazanırdım?" ve "Sabit telefonla konuşmak bu kadar pahalı olmasaydı acaba hayatımda neler değişirdi?" konularından birini seçerek eser oluşturabiliyor.

Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi de yarışmaya destek veriyor

Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı başlıklı yarışmanın video dalının sponsorluğu Marmara Üniversitesi tarafından yapılırken, ilan dalının sponsorluğunu Yeditepe Üniversitesi üstleniyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademisyenler jüride yer alıyor. Video yarışması ödül töreni Marmara Üniversitesi'nde, ilan yarışması ödül töreni ise Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenecek.

Fiili tekel nedir?

Türkiye gerçekleştirilen son yasal düzenlemelerle yeni nesil işletmeciler ev ya da iş telefonu ve ADSL olarak da bilinen evden ya da ofisten hızlı internet bağlantısı hizmetini yasaların gerektiği gibi uygulanmaması sebebiyle ancak "görünürde" verebiliyor. İnternet bağlantısı ile sabit telefon hattını başka bir işletmeciye taşımak isteyen kullanıcıların önüne aşılması bürokratik engeller çıkarılıyor, özgürlükleri kısıtlanıyor.

Fiili tekel ile ilgili daha fazla bilgiye www.fiilitekelesonverelim.com adresinden ulaşılabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun