Bilim 09 EKİM 2008 / 08:06

Telekom sektörü için geleceğin katma değerli hizmetleri

Telekom sektöründeki son gelişmeler, kavramlar ve düzenlemeler ile gelecekte sektörü bekleyen konuların tartışılıp masaya yatırıldığı Bilişim Zirvesi 08 Telekom Forumu'nun üçüncü oturumunda; “Telekomda Yeni Çıkış Noktası: Katma Değerli Servisler” konusu konuşmacılar tarafından tartışıldı.

Telekom sektöründeki son gelişmeler, kavramlar ve düzenlemeler ile gelecekte sektörü bekleyen konuların tartışılıp masaya yatırıldığı Bilişim Zirvesi 08 Telekom Forumu'nun üçüncü oturumunda; “Telekomda Yeni Çıkış Noktası: Katma Değerli Servisler” konusu konuşmacılar tarafından tartışıldı.


Oturum başkanlığını Ali Akurgal’ın yaptığı oturumda konuşmacılar geleceğin katma değerli çözümlerinin neler olacağı konusunda görüşlerini de aktardı. Konuşmacıların, “Telekom” sektöründe geleceğin katma değerli hizmetleri şu şekilde:


Ericsson Türkiye ve İsrail, Genel Müdür Yardımcısı Özgür Tohumcu: “Yüksek çözünürlüklü görüntü hizmetlerinin önemli bir yer tutacağı düşüncesindeyim. HD ve iler teknolojiler, Tele-Tıp uygulamaları, Telepresence uygulamaları, kurumsal açıdan ise sanal PC uygulamaları, telemetri, saldırı önleme, kurum içi konuşma, video konferans gibi uygulamalar konusunda gelişmeler olacağını düşünüyorum.”


Cetech Genel Müdürü Gamze Olgun Parıldamış: “Mobil ve internet bütünleşmesiyle yeni sosyal ağların farklı noktalara taşınacağını öngörebiliriz. Mevcut arama motorlarının gelişmiş uygulamalarını ve hız ve hareket algılayabilen etkileşimli uygulamaları görebiliriz.”


Turkcell Bireysel Servisler Bölüm Başkanı Burak Ertaş: “Mobil imza uygulamalarının hayatın her alanında yaygınlaşacağını düşünüyorum. e-Devlet uygulamaları üzerinde şuan bunlar başladı ve daha da artacaktır. Bir banka kartı veya kapı anahtarınızı artık cep telefonunuzda taşıyacaksınız. Her şeyden önce kullanıcı tarafından katma değerli hizmetlerin adaptasyonu önemli.”


Tellcom Bilgi Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Serkan Taşkın: “Serbestleşme ve regülasyonların gelişmeler önünde büyük bir engel olduğunu düşünüyoruz. Operatörler gelişmeler için kendi habitatını yaratacaktır.”


Koç.net Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı R.Harun Tiftikçi: “Yakın zamanda başlayan CERN deneyleri bile gelişmelere bir yenisini ekledi. İlk aylık çalışmada oluşacak bilginin toplanması ve aktarılması için 14 terabyte’lık bir genişbant teknolojisine ihtiyaç duyuluyor. Bu da “Great” adıyla yeni bir geniş bant teknolojinin temellerini atılmasını sağladı. IPTV, streaming, Video on demand uygulamaları da önemli bir yer tutacaktır.”


Nokia Siemens Networks Turkcell Müşteri Grup Lideri Koray Kepenek: “Hutchison’ın İtalya ve İngiltere’de ki başarısı üzerinde durmak gerekir. Sosyal görüntülü paylaşım ağlarının yanı sıra ülkelerin yapısına göre hazırlanmış içerikler var. İnsanların birbirini haritalar üzerinde bulup konuşabileceği ortamlar var.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun