Bilim 06 MART 2009 / 12:45

Telekom dünyası Telekom Arenası’nda buluştu

“Telekom perspektifinden Değişen Dünya ve Gelişen Teknolojiler” başlığını taşıyan 9. Telekom Arenası İstanbul’da devam ediyor.”

“Telekom perspektifinden Değişen Dünya ve Gelişen Teknolojiler” başlığını taşıyan 9. Telekom Arenası İstanbul’da devam ediyor.”


5 Mart’ta başlayan ve STEAM Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Telekom Arenası’nda telekom pazarı, regülasyonlar, yeni servisler, yatırım fonları, rekabet, teknoloji eğilimleri ve bilişim suçları konuları sektör temsilcileri tarafından tartışılıyor. AKP Milletvekili Dr. Osman Coşkun ve Türkiye- AB Karma Parlemento Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu ve RTÜK Başkanı Dr. Zahid Akman’ın açılış konuşmaları ile başlalayan Arena’da AB Komisyonu Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Temsilcisi Olivier F. Pascal da bir sunum yaptı. Türkiye’de telekom alanındaki son gelişmeleri AB ve dünya perspektifinden değerlendiren Pascal, 2008 Temmuz ayı itibarı ile genişbant penetrasyon oranının dünyada yüzde 22’ye ulaştığını belirtti. İskandinav ülkeleri ve Hollanda’nın başı çektiğini belirten Pascal, genişbanttın yaygınlaştırlması için dünyada1 milyar Avroluk yatırım öngörüldüğünü belirtti. Genişbandın yayılımında altyapı platform rekabetinin güçlendirilmesi gereğine de dikkat çeken Pascal, “Bu konu, Türkiye’de henüz gelişmedi. Ayrıca AB çerçevesinde çok önemli olan konulardan biri olan yetkilendirme rejimi ve bu konu da Türkiye’de oldukça karmaşık. Evrensel hizmet kanunu ise AB ile uyumlu değil. Yerel aramaların ise serbest hale gelmesi gerekiyor. Esnek bir spektrum yönetimi gelmeli” diye konuştu. Etkinliğin ilk gününde , “Türkiye’de Telekom Pazarı” başlıklı oturumda biraraya gelen Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, Turkcell Kurumsal Stratejiler ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer de, pazardaki yeni stratejileri ve son durumu tartıştı. Telekom Arenası iki gün sürecek.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun