Bilim 27 EKİM 2008 / 09:40

Teknosa’nın bilgi işlem altyapısı yenilendi

Teknosa’nın BT altyapısı Netron’un hayata geçirdiği iki adımlı proje ile yenilendi.

Teknosa’nın BT altyapısı Netron’un hayata geçirdiği iki adımlı proje ile yenilendi.


Netron tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, ağ üzerinde bulunan 1.000’e yakın masaüstü bilgisayara uzaktan bağlantı yapılarak kurulumlar gerçekleştirildi. Altyapı yenilenirken Microsoft System Center Operations Manager 2007 (SCOM 2007) ve Microsoft System Center Configuration Manager 2007 (SCCM 2007) ürünlerinden yararlanıldı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, Teknosa’nın sunucuları üzerindeki kritik iş uygulamalarının proaktif bir şekilde gözlenerek olası sorunların daha oluşmadan ortaya çıkarılması mümkün hale geldi. Netron projeyi 2,5 ayda hayata geçirdi.


 


Proje çerçevesinde Microsoft’un Active Directory ve Exchange Server ürünlerinin de kullanıldığı sistemde G.SDHL hatlar kullanılırken internet erişim hızları yere göre 128k ile 1 Mbit arasında değişiyor. POS altyapısında NCR çözümlerinin kullanıldığı projede, kurumsal kaynak planlaması yazılımında (ERP) Oracle tercih edildi. 230 hatlı bir ağın kurulduğu projede şubelerle veri iletişimi (tüm satış ve stok bilgisi) çevrimdışı olarak yürütülüyor. Bu sayede gün sonunda tüm bilgiler merkeze iletiliyor. Sistemde anlık mesajlaşma, sesli görüşme, görüntülü haberleşme gibi özellikler de bulunuyor.


 


Teknosa Bilgi İşlem Müdürü Veli Yılmazkaya, projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “… Böylece denetim ve raporlama süreçleri kolaylaşırken verilere tek elden erişebilir hale geldik. Sistem ile bilgisayarlara uzaktan ulaşarak, dağıtık bir sistemden kolay yönetilebilir bir yapıya kavuştuk. Her şeyden önemlisi, Netron’un kurduğu proje sayesinde hayalet bir yardımcıya sahip olduk. Sistem bize bilgisayarlarda oluşabilecek sorunlara dair önceden haber vererek sorun oluşmadan müdahale etme ve aksaklıkların önüne geçme şansı tanıyor. Sonuç olarak bu teknoloji yatırımı, BT departmanımızın iş yükünü azaltırken odaklanmamız gereken değer yaratacak diğer projelere ağırlık verebilmemizi sağladı…”


 


Teknosa Sistem Yöneticisi Mustafa Çelik ise: “Teknosa olarak her zaman en güncel bilişim teknolojilerinden yararlanıyoruz. Netron’un uzman ekibinin desteğiyle projeyi en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde tamamladık. Envanter toplama ve yazılım dağıtma işlemlerinde SCOM 2007 ve SCCM 2007 ürünleriyle çok ciddi bir zaman kazandık. Masaüstü ve sunucu bilgisayarındaki güvenlik güncellemeleri, logların tek bir noktadan izlenmesi ve uzak masaüstü yönetimini daha az kişi ile çok daha etkin yapmaya başladık. Bu çalışmanın, sistemimizin verimliliğini artırmasının yanı sıra daha yüksek müşteri memnuniyeti anlamında atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.


 


Netron Teknoloji Direktörü Murat Bayraktar ise Teknosa için hayata geçirdikleri proje ile ilgi şu bilgileri verdi: “Teknosa’nın geniş BT altyapısı ve 230 noktalı bilgisayar ağına yönelik bir proje hayata geçirecek olmamız bizleri gerçekten heyecanlandırdı. Sistemin tümünü ayrıntılı olarak inceleyerek gereksinimleri saptadık ve bu doğrultuda çalışmalarımızı tamamladık… Hayata geçirdiğimiz proje sayesinde tüm sunucular tek merkezden yönetilebilir bir hal aldı. Böylece Teknosa’nın bilgiişlem departmanın hızlı ve verimli çalışması sağlandı.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun