Bilim 19 KASIM 2010 / 09:11

Tayvan’da ağaçlar sokak lambası yerine geçecek

Bu aydınlatma şekliyle hem enerji tasarrufu, hem de şehirlere görsel bir çekicilik kazandırılması hedefleniyor.

Bu aydınlatma şekliyle hem enerji tasarrufu, hem de şehirlere görsel bir çekicilik kazandırılması hedefleniyor.


Şehrin dokusu ve fonksiyon açısından sokak lambaları büyük bir öneme sahip. Yolları aydınlatan ve geceyi bir nebze de olsa güvenli kılan sokak lambaları elektrikle çalışıyor. Şimdilerde ise Tayvanlı bilim insanları elektrik kullanmayan doğal sokak lambaları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Tayvan'da araştırmacılar, altın nano parçacıkları ağaç yapraklarına yerleştirerek çevreyi aydınlatmayı planlıyor. Böylelikle şehirlerde ağaçların içindeki kırmızı parlaklıktan yararlanılarak aydınlatma sağlanması öngörülüyor.

Sokak lambalarının yerine ağaçların kullanılmasıyla sokakların güzelleştirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun