Bilim 25 ŞUBAT 2009 / 13:15

Tarayıcı savaşında Google Microsoft'a karşı

Avrupa Komisyonu Microsoft’a Internet Explorer tarayıcısı yüzünden rekabet ihlali cezası verebilir, Google bu uygulamayı destekliyor.

Avrupa Komisyonu Microsoft’a Internet Explorer tarayıcısı yüzünden rekabet ihlali cezası verebilir, Google bu uygulamayı destekliyor.


Firefox web tarayıcısının üreticisi olan Mozilla grubuna katılan Google, Microsoft davasında güçlü bir karşıt olarak ortaya çıkıyor. Google ürün yönetimi başkan yardımcısı Sundar Pichai "Google olarak tarayıcı pazarında yeterli bir rekabet ortamı olmadığına inanıyoruz” diyor.


Google’ın geçen yıl piyasaya sunduğu Chrome tarayıcısı, pazarda küçük bir pay elde etti. Microsoft Windows işletim sistemi, dünyadaki kişisel bilgisayarların yüzde 95’inde kullanılıyor. Microsoft, Internet Explorer web tarayıcısını bu işletim sistemi ile destekliyor ve pazardaki baskın pozisyonunu bu şekilde kötüye kullanmış oluyor.


Avrupalı regülatörler Ocak ayında bu duruma karşı resmi cezalar getirdi. Eğer Avrupa Komisyonu’nun itirazları kabul edilirse, Microsoft, tarayıcı ve işletim sistemini ayırması gibi bir ceza alabilir. Pichai, “Avrupa Komisyonu kullanıcı deneyimini geliştirmek, tüketicilere gerçekçi seçimler sunmak için çare arıyor. Chrome tarayıcısının faaliyete geçişinin bu konuda Avrupa Komisyonu’na yardımcı olmasını umuyorum” diyor.  

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun