Bilim 05 TEMMUZ 2012 / 14:42

Tanrı parçacığı 100 dolarına mal oldu

"Peter Higgs'e nobel ödülü verilmeli"

Bilim dünyası, dün 21’inci yüzyılın en büyük keşiflerinden birine imza atarken ünlü fizikçi Stephen Hawking 100 dolar kaybetti.Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN), dün İsviçre’de düzenlenen konferansta tarihi bir açıklama yaparak Higgs Bozonu’na işaret eden yeni bir parçacık keşfettiklerini açıkladı. Bu açıklama, parçacağın henüz bulunmadığını düşünen ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’e 100 dolarlık bir bahis kaybettirdi.

Hawking, evrenin oluşumunu açıklamaya çalışan Standart Model’in cevapsız kalan sorularını cevaplacağına inanılan parçacağın keşfedildiğine dair açıklamanın ardından, Higgs Bozonu teorisini 50 yıl önce ortaya atmış ilk kişi olan Peter Higgs’e Nobel Ödülü verilmesini istedi.

70 yaşındaki Hawking, “Eğer keşfedilen parçacığın ortaya koyduğu özellikler bilim insanlarının öngördüğü gibiyse, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz deneylerin hepsini açıklayan parçacık fiziğinin standart model teorisi için çok büyük bir kanıt elde edilmiş olacak” dedi.

Higgs parçacığı bulundu

CERN’de çalışan bilim insanları, ulaştıkları sonucun çağdaş fizik modellemesinin kilit unsurlarından biri olarak kabul edilen Higgs parçacığı (tanrı parçacığı) varlığını ispatladıklarını ilan etti.

CERN’deki milyarlık özel test ortamında gerçekleştirilen benzersiz molekül çarpıştırmalarının sonuçlarını inceleyen bilim insanları, her atomda merkezi oluşturan protondan 130 kat daha fazla çarpışma etkisi yaratan bir parçacığın varlığını ispatladıklarını söylüyor.

BBC’de yer alan haberde, diğer beş bilim insanıyla birlikte böyle bir parçacağın varlığını1964 yılında öngören Peter Higgs, sonuçların açıklandığı toplantıda ekibin çalışmalarından övgüyle söz etti.

Higgs, “Sanırım bulduk, bu bir keşiftir” dedi. CERN Laboratuvarı Başkanı Rolf Heuer de “Yaşarken görebildiğim için mutlu olduğum inanılmaz bir şey bu” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun