Bilim 10 AĞUSTOS 2010 / 04:52

Symantec bilgi yönetiminin nabzını tutuyor

Yapılan çalışmayla sorunlar ortaya çıkarken, çözüm önerileri de getiriliyor.

Yapılan çalışmayla sorunlar ortaya çıkarken, çözüm önerileri de getiriliyor.


Güvenlik, depolama ve sistem yönetimi konusunda faaliyet gösteren Symantec, 2010 yılına ilişkin Bilgi Yönetimi Sağlık Kontrolü araştırmasının sonuçlarını duyurdu.

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 87'si bilgi depolama ve saklama politikalarına ilişikin resmi bir plan ve stratejiye sahip olmanın önemini biliyor, ancak sadece yüzde 46'sı bu tür bir politika yürütüyor.

Ayrıca ortaya çıkan çarpıcı bir sonuç da kurumların veri saklama politikaları tanımlamak yerine kurumsal verilerini uzun yıllar boyunca saklamak istemeleri.

Kurumların yüzde 25'i yedekledikleri birçok verinin kurum için önemli bir kalem oluşturmadığını belirtiyor. Buna rağmen saklanan veriler, kurumlara maliyet olarak geri dönüyor.

Araştırma bulgularına göre, BT yöneticilerinin yüzde 41'i herhangi bir bilgi saklama planına ihtiyaç duymadıklarını belirtiyor. Bunların yüzde 30'u kendilerine neden bu tür bir ihtiyaç içinde olmadıkları sorulduğunda konu ile ilgilenecek personel eksikliğini öne sürerken, yüzde 29'u ise getireceği mali yüke dikkat çekiyor.

Symantec'in araştırmanın sonuçlarında çıkanlara göre bazı öneriler getiriyor. Bunların başında kurumların 30 ila 60 günlük verilerin yedeğini almaları, sonrasında silmeleri veya otomatize edilmiş bir arşivleme sistemi ile arşivlemesi tavsiye ediliyor.

Çözüm önerilerinde yedeklerin yıllık değil de aylık olarak silinmesiyle yedekleme kalitesinin artacağı vurgulanıyor. Ayrıca çok daha hızlı şeklide bilgi araması yapmak ve bilgi erişimini kolaylaştırmak için kurumların, tam fonksiyonlu bir arşivleme sistemi kullanması gerektiği de belirtiliyor. Bu şekilde hem zaman hem mali tasarruf olanağı yakalanırken, yasal riskler, kurum içi araştırmalar ve uygunluk politikalarına karşı da etkin bir sistem kullanılıyor.

Çalışmada, kurumların, veri kaybı risklerini en aza indirgemek, yasal düzenlemelere uygunluk sağlamak, müşterilerini, marka ve fikri mülkiyet haklarını korumak adına etkin bir veri kaybı önleme teknolojisi kullanması gerektiği vurgulanıyor. BT yöneticilerine de öneri getiren Symantec, keşif, izleme teknolojilerini içeren ve kritik bilgilerin korunmasını sağlayacak olan bir çözüm arayışının gerekliliğine vurgu yapıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun