Bilim 31 MAYIS 2011 / 08:37

Suudi Arabistan havadan içme suyu üretiyor

Suudi Arabistan havanın neminden içme suyu üretiyor

Yapılan açıklamada içme suyunun piyasadan her yıl yüzde 15 pay alarak kısa sürede ülke ihtiyacının büyük kısmını karşılaması bekleniyor.Dünyanın önümüzdeki dönemde içme suyu için bir biriyle yarışacağı ve suyun petrolden daha değerli olacağı sıkça konuşulan bir öngörüdür. Önümüzdeki 50 yıl beklenen dönüşüm için petrolü çok, içme suyu az Suudi Arabistan çok önemli bir adım atıyor.

Yapılan açıklamaya göre atmosferdeki hava ayrıştırılıyor ve temiz, güvenli içme suyu üretilebilmesi için birçok filtreden geçiriliyor. Havadan içme suyu üreten şirket Vigilant Suudi Arabistan Yöneticisi Krish Kumar, “Bu ülkenin sınırlı su kaynağı ve yüksek bir buharlaşma oranı var. Havadan su elde etmek haneler ve ofisler için günlük içme suyu ihtiyacını karşılamada gerçekten ideal bir model” dedi.

Bu modelin ülkenin şişelenmiş suya olan bağımlılığını da azaltacağını ifade eden Kumar, “Havadan su elde edildiğinde 15 litre kapasiteli bir cihazın litre başına yüzde 57 tasarruf sağlıyor” dedi.

Suudi Arabistan günde 286 litre içme suyu tüketiyor ve bu rakam her yıl yüzde 24 oranında artıyor. Arap ülkesi, ABD ve Kanada’dan sonra dünyanın en fazla su ihtiyacı olan üçüncü ülkesi konumunda bulunuyor.

Suudi Arabistan’da şu anda deniz suyunu ayrıştırma yöntemiyle içme suyu üretilirken bu yöntemle üretilen su miktarının 20 yıl içinde 10 milyon metreküpe ulaşması bekleniyor. Dünyanın en su yoksulu ülkelerinden biri olan ülkede yıllık düşen su miktarı 70 ila 100 milimetre arasında olduğu için alternatif yollarla su üretilmesine çok ihtiyaç duyuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun