Bilim 25 AĞUSTOS 2010 / 08:29

Sürücüsüz araçlar Marco Polo seyahatinde

Avrupa’dan Çin’e gidecek olan sürücüsüz araçlar 13 bin kilometre yol yapacak.

Avrupa’dan Çin’e gidecek olan sürücüsüz araçlar 13 bin kilometre yol yapacak.


Bir grup elektrikli sürücüsüz otomobil, World Expo fuarında sergilenmek üzere İtalya'dan Çin’e doğru yola çıkacak. Yoldaki engelleri tespit edebilmesi ve bunlardan kaçması için 4 adet lazer tarayıcısı ve 7 adet video kamerayla donatılan araçlar, 13 bin kilometre yol yapacak.

Araçların navigazyon sistmei ve algılayıcı donanımları araştırmacılar tarafından önceden test edildi. Sürüş testlerinde gözlemlenen hataların çoğu insan kaynaklıydı ve bu durum robotik teknolojik sürüş açısından olumlu bir işaret olarak değerlendirildi.

Sürücüsüz otomobillerin geçtiği testlerde kişilerin yaptığı hatadan kaynaklanan iki küçük kaza yaşanırken, araçlar gümrükte bir gün bekletildi. İlk anda aracın algılayıcı mekanizmasını kapatan mühendisler, sonrasında otomatik sürüş kontrollerini açmadıkları için otomobilin kaza yapmasına sebep oldu. İkinci kazada ise çekici kamyoneti üzerinde aracın bataryalarından birinin değiştirilmesi gereken sırada diğer bir kamyonet araca çarptı.

Bunun dışında hiçbir sorun yaşamayan araçlarda kullanılan teknolojiye çok güvendiklerini belirten uzmanlar, gelinen bu noktadan çok umutlu.

Sürücüsüz araçlar 13 bin kilometrelik seyahatle Çin'e ulaşmadan önce Moskova'ya uğrayacak. Rusya’daki sinyallerin kesilmesi sebebiyle araçlar Moskova’da sürücüler tarafından kontrol edilecek.