Bilim 09 HAZİRAN 2009 / 08:06

Suriye'de bir uranyum sahası daha

Deklare edilmemiş sentetik uranyum kalıntıları Birleşmiş Milletler Uluslararası Atomik Enerji Ajansı IAEA tarafından Şam'daki bir nükleer reaktörde tanımlandı.

Deklare edilmemiş sentetik uranyum kalıntıları Birleşmiş Milletler Uluslararası Atomik Enerji Ajansı IAEA tarafından Şam'daki bir nükleer reaktörde tanımlandı.Alan, İsrail askeri birliklerince 2007'de yok edilmişti. ABD'nin iddiaları Uluslararası Atomik Enerji Ajansı IAEA'nın araştırma kararını tetikledi. Alanın, henüz işlev kazanmamış bir nükleer reaktör olup olmadığı bu araştırma ile kesinlik kazanacak. Bu olay dışında İran'ın, BM Güvenlik Konseyi onayı olmaksızın uranyum üretimine devam ettiği söyleniyor. Hem İran hem de Suriye, bu iddiaya karşı çıkıyor. 2007'de İsrail mermi ve füzeleri ile yok edilen Suriye al-Kibar'daki sentetik uranyum partikülleri, geçen yıl IAEA tarafından ortaya çıkarılmıştı.


Basının ulaştığı gizli rapora göre IAEA; Suriye'nin Şam'da öğretim için kullanılan küçük bir reaktördeki nükleer malzemeden farklı türde bir uranyum bulduğunu söylüyor. IAEA bulunan partiküllerin iki yer arasında bağlantısı olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalışacak. IAEA'nın başka bir raporunda ise İran'ın uranyum üretimi için yedi bin makine kullandığı yazıyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun