Bilim 15 ARALIK 2009 / 15:05

Sürdürülebilir bir çevre için: Yeşil Tesisler Konferansı

Konferans ile tüm mekanların çevreye uyumlu hale getirilmesi amacı ile yapılması gerekenlerin paylaşıldığı bir platform oluşturuldu.

Konferans ile tüm mekanların çevreye uyumlu hale getirilmesi amacı ile yapılması gerekenlerin paylaşıldığı bir platform oluşturuldu.


Konferans kapsamında, otel, hastane, okul, AVM, konut gibi tesislerin yöneticilerinin yanı sıra, bu kurumlara hizmet ve ürün sunan tedarikçiler, teknik uzmanlar, devlet kuruluşları ve STK’lar bir araya gelerek yeşil tesisler konusunda fikir, deneyim ve başarılı uygulamalarını paylaştılar. Aralarında WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye Başkanı Akın Öngör, UNDP Türkiye Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Müdürü Dr. Katalin Zaim ve Uluslararası Enerji Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ITCHET) Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu’nun da bulunduğu konuşmacılar, önümüzdeki dönemde yeşil bina, ulaşım, yenilenebilir enerji, temiz su alt yapısı ve sürdürülebilir tarım sektörlerinin sürdürülebilir çevre açısından öne çıkacak sektörler olduğunun altını çizdiler.

Karbon salımında 31. sırada olan Türkiye’nin önümüzdeki 3–5 yıl içinde 23. sıraya çıkabileceğini belirten konuşmacılar, enerji bakımından verimliliği artıran yeşil binaların Avrupa ve ABD’de yılda 2,5–3 milyon yeni istihdam yaratacağını vurguladılar.

Konferansta UNDP Türkiye Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Müdürü Katalin Zaim, tesislerde enerji verimliliği ve UNDP-Türkiye işbirliği konularında bilgi verdi. Philips’in Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien van der Weele de konuşmasında yeşil binaların verimli enerji kullanımı ile enerjide yüzde 25 tasarruf sağladığını anlattı. Dorien van der Weele, dünyada enerji verimliliğine yönelik çalışmaların ve uygulamaların yapıldığı bina sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.