Bilim 23 ŞUBAT 2009 / 13:51

Su arıtımında yararlı adımlar

Yeni yöntemle, geleneksel su arıtma sistemlerinde kullanılan enerjinin onda biri ile tuzlu sudan, temiz ve içilebilir su üretilecek.

Yeni yöntemle, geleneksel su arıtma sistemlerinde kullanılan enerjinin onda biri ile tuzlu sudan, temiz ve içilebilir su üretilecek.


Yale araştırmacıları Rob McGinnis ve Dr.Menachem Elimelech geçtiğimiz ay, "Planlı Osmoz" adını verdikleri özel su arıtma sistemlerini duyurmuştu. ABD Massachusetts eyaletindeki deniz suyu arıtma faaliyeti için 10 milyon dolarlık fon ayrıldı.


Planlı Osmoz adı verilen yöntem ile, modern Zıt Osmoz su arıtma sistemlerinde kullanılan yüksek basınç ihtiyacı ortadan kaldırılıyor. Böylece elektrik ve yakıt ihtiyacı yüzde 90 azaltılıyor. Yetkililer, Planlı Osmoz (EO) süreci ile, şu anki su arıtma metodlarının yarısı kadar harcama yaparak içme suyu üretebileceklerini iddia ediyor.


Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamasına göre; 6.8 milyar nüfusa sahip dünyada 2.4 milyar kişi yüksek su sıkıntısı olan alanlarda yaşıyor. ABD’de Kaliforniya’da ve dünyanın bir çok bölgesinde yaşanan bu su sıkıntısının, geliştirilen çevreci ve daha düşük maliyetli bu tür yöntemlerle ortadan kaldırılması planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun