Bilim 31 ARALIK 2015 / 13:20

Su altında dokunma hissi yaratan eldiven geliştirildi

Tsukuba Üniversitesi’nden Takeshi Ozu ve Aisen Carolina Chacin’nın geliştirdiği biyonik eldiven, ses dalgaları yardımıyla deniz altındaki objelere dokunma hissi yaratıyor.

IrukaTact isimli eldiven, su altında aranan objeye yaklaşıldığında basınç hissi yaratıyor. Böylece kişi objeye yakın ve uzak olduğunu algılayabiliyor.  Eldivenin yapımında ses dalgalarını gönderen sinyal vericiler, suyu pompalayan küçük motorlar ve parmak uçlarına yerleştirilen sinyal alıcıları kullanıldığı belirtiliyor. Motorlar suyu pompalayarak basınç oluşturuyor ve parmak uçlarındaki sensörler çevreyi algılayarak, cisime yaklaşılınca basınç ile parmak uçlarında dokunma hissi yaratıyor.
 

Biyonik eldivenin deniz altında bulunan objelere erişmeyi kolaylaştıracağını belirten Aisen Carolina Chacin sözlerine şöyle devam ediyor : “ Bir objeye dokunmadan hissedebilmek büyük başarı. Yunuslardan esinlenerek hayata geçirdiğimiz IrukaTact ile amacımız suyun altında bile dokunsal hisleri geliştirmek.”

 

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun