Bilim 04 AĞUSTOS 2010 / 08:33

STK'lar fiili tekele karşı geliyor

'Telekomda fiili tekele son verelim' kampanyasına STK'lardan da destek geldi.

'Telekomda fiili tekele son verelim' kampanyasına STK'lardan da destek geldi.


Avrupa Birliği'nin ve Amerika Birleşik Devletleri'nin serbest piyasa ekonomisini korumak adına 'tekel oluşumuna karşı' davalar açılıyor. Intel, Microsoft, Google ve Apple gibi dünyanın en büyük bilişim şirketlerine karşı açılan bu davaların odağında fırsat eşitliği bulunuyor. Ülkemizde tekel oluşumuna karşı sivil toplum örgütleri tepkilerini gösteriyor.

TELKODER'in telekomünikasyonda gerçek serbestleşmenin sağlanması amacıyla başlattığı "Telekomda fiili tekele son verelim" kampanyasına sivil toplum kuruluşları (STK) da destek veriyor. Kampanyayı destekleyen STK'lar arasında İnternet Teknolojileri Derneği (INETD), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), MOBİSAD, Telekomcular Derneği, TÜBİDER, Tüketici Hakları Derneği (THD), Tüketiciler Birliği, Tüketiciler Derneği (TÜDER), Tüm İnternet Derneği (TİD) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bulunuyor.

TELKODER kampanyasının hedefini şu şekilde açıklıyor: "www.fiilitekelesonverelim.org adresinde başlayan, blog, Facebook fan sayfası ve Twitter'dan destek alıp, vatandaşla buluşma toplantılarını da içerecek olan kampanyayla, telekomünikasyonda hâlâ sağlanamayan serbestleşmeye dikkat çekmek ve vatandaşın desteğini alarak, mevcut düzenleme ve kararları uygulamaktan sorumlu kurum ve kuruluşları harekete geçirmek."

Örgütlerin ortak düşüncesine göre, telekomda fiili tekele son verildiği takdirde, telefon ve internet faturaları düşecek, ülkenin vergi gelirleri artacak, sektör büyüyecek ve istihdam olanakları artacak.

Telekom alanında fiili tekel olduğunu ve bunun zarar verdiğini düşünen vatandaşlar da www.fiilitekelesonverelim.org adresinde kayıt yaptırarak destek olabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun