Bilim 04 KASIM 2015 / 15:42

Spotify güne zinde başlamanıza yardımcı olacak şarkıları belirledi

Spotify Müzik Psikoloğu David M. Greenberg ile birlikte, sabah uyanmanıza yardımcı olabilecek şarkıları belirlemek için bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmaya göre Coldplay’in “Viva La Vida” adlı parçası en ideal uyanma şarkısı.

Spotify, insanların zor sabahlarda keyifli uyanabilmelerine ve güne enerjik başlamalarına yardımcı olmak için Cambridge ve New York Üniversiteleri’nde müzik psikoloğu olarak görev yapan David M. Greenberg ile bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi. Spotify ve Greenberg’in yaptığı çalışmaya göre yataktan kalkmaya ve güne zinde başlamaya yardımcı olan ideal şarkıların ortak özellikleri şöyle:
 
 • Sizi kendinize getiren müzik: İlk uyandığınız an, çok enerjik şarkılar için erkendir, sizi yataktan çıkarmaya yaramaz. İlk birkaç saniyesinde bile olsa daha sakin başlayıp giderek hızlanan şarkılar daha etkili olacaktır.
 • Pozitif şarkı sözleri: Alarm çaldığında güne başlamak için  motive olmaya ihtiyacınız var. Pozitif şarkı sözleri somurtkan bir ruh halinden çıkmanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Güçlü vuruş: Sadece şarkı sözleri değil, aynı zamanda müziğin ses dalgaları da önemlidir. Her ölçü birimde 2 ve 4 vuruşları olan şarkılar (genellikle bas ve bateri ile), yani 100 - 130 BPM arasında olan parçalar sizi daha iyi bir ruh haline sokacaktır.
 
Spotify ve Greenberg tarafından bu kriterler göz önüne alınarak oluşturulan uyanma listesi, bu müzik reçetesine uygun geniş bir şarkı yelpazesinden oluşuyor. Coldplay’in “Viva La Vida” şarkısının zirvede olduğu liste, Bill Whiter’ın “Lovely Day” şarkısı ve son zamanların hit parçalarından olan Macklemore ve Ryan Lewis’in “Downtown” şarkısı gibi parçalarla müzikseverlere yataktan kendini iyi hissederek kalkıp güne güzel ve enerjik başlamayı vaad ediyor. Spotify’ın uyanma listesindeki parçalar şöyle:
 
 1. Coldplay - Viva La Vida
 2. St. Lucia - Elevate
 3. Macklemore & Ryan Lewis - Downtown
 4. Bill Withers - Lovely Day
 5. Avicii - Wake Me Up
 6. Pentatonix - Can't Sleep Love
 7. Demi Lovato - Confident
 8. Arcade Fire - Wake Up
 9. Hailee Steinfeld - Love Myself
 10. Sam Smith - Money On My Mind
 11. Esperanza Spalding - I Can't Help It
 12. John Newman - Come and Get It
 13. Felix Jaehn - Ain’t Nobody (Loves Me Better)
 14. Mark Ronson - Feel Right
 15. Clean Bandit - Rather Be
 16. Katrina & The Waves - Walking on Sunshine
 17. Imagine Dragons - On Top of the World
 18. MisterWives - Reflections
 19. Carly Rae Jepsen - Warm Blood
 20. iLoveMemphis - Hit The Quan
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun