Bilim 18 OCAK 2016 / 13:17

SpaceX Falcon roketi bu sefer inemedi

SpaceX'in dikey iniş yapabilen Falcon roketi inişinin hemen ardından devrilerek patladı.

Geçtiğimiz ay içerisinde SpaceX'in Falcon 9 roketinin atmosfer dışına çıkardıktan sonra yeryüzüne tekrar inmesiyle beraber uzaya gidiş maliyetleri konusunda çok ciddi düşüşler yaşanacağını sizlerle paylaşmıştık. Zira eskiden uzaya fırlatılmak istenen her bir "nesne" için milyonlarca dolarlık roketler hazırlanırdı ve bu roketler görevini tamamlamasının ardından okyanusa düşürülüp, yeniden hazırlanırdı. Dikey iniş yapabilen roketler ise ufak tefek bakımların ardından tekrardan gönderilmeye hazır hale gelebiliyorlar. Dolayısıyla uzaya gidiş maliyetleri konusunda ciddi avantajlar sağlıyorlar.

Fakat işler her zaman istendiği gibi gitmeyebiliyor. SpaceX'in yeni bir Falcon roketi daha dik indirilmeye çalışıldı. Dik bir şekilde başarılı bir iniş yapan roket, ayaklarının birinin bükülmesi sonucunda yere düşerek patladı. Olayın videosunu, SpaceX CEO'su Elon Musk paylaştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun