Bilim 01 ŞUBAT 2011 / 10:47

SoyutWind ile rüzgar enerjisi Türkiye’den Afrika’ya uzanıyor

Birleşmiş Milletler projesini kazanan yerli rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind, Afrika’nın Eritre ülkesine 7 rüzgâr türbini kurdu. SoyutWind, önümüzdeki dönemde de Belarus’ta rüzgâr türbini kurmaya hazırlanıyor.

Dünyada enerjinin önemi arttıkça özellikle rüzgâr enerjisi bu alanda dikkat çekici bir çözüm oldu. Türkiye’deki rüzgar türbini üreticilerinden SoyutWind yurtiçinde olduğu kadar yurt dışında da temiz enerji konusunda projeler geliştiriyor.SoyutWind bu projelerinden birinde Birleşmiş Milletler projesi kapsamında Afrika’nın Eritre ülkesine 7 rüzgâr türbini kurdu. Eritre’de pek çok köy ve kasabanın elektrik enerjisine kavuşması sağlanırken, şirket Afrika’nın Moritanya ülkesinde Kanadalı bir şirket ile ortak rüzgar türbini projesi gerçekleştirdi.Projelerine devam eden SoyutWind, önümüzdeki dönemde de Belarus’ta rüzgâr türbini kurmaya hazırlanıyor.Eritre ve Moritanya’da kullanılan türbinlerin güçleri 3 kilowatt ile 30 kilowatt arasında değişiyor. Toplam kurulu güç yaklaşık 200 kilowatt olurken, projelerin toplam tutarı ise 1 milyon doların üzerinde oldu.Türkiye’nin yeni gündeminde rüzgar enerjisi yer alıyorBu arada Türkiye’de de rüzgar enerjisinin yaygınlaştırılması konusunda önemli adımlar atılıyor. 3 Aralık’ta yürürlüğe giren ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ sayesinde önümüzdeki dönemde rüzgârdan elektrik enerjisi üretimi hız kazanacak. 76 bin megawattlık lisans başvurusunun, 13 bin megawattlık bölümüne 2015 yılına kadar uygulama izni verilecek.Bugüne kadar Türkiye’de kurulmuş rüzgâr enerji santrallerinin toplam gücü yaklaşık olarak bin 500 megawatt. Bu gücün 2015 yılına kadar 13 bin megavata çıkarılması hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun