Bilim 22 OCAK 2016 / 16:48

Sinir ağı gibi çalışan çipler yolda

Grafenin teknoloji dünyasına getireceklerinin bir sınırı yok gibi görünüyor...

Yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi büyük hızla devam ediyor. Fakat bu gelişmeler, büyük oranda hali hazırda kullanmakta olduğumuz donanımların üzerine özel yazılımlar eklenmesi yönünde ilerliyor. Her ne kadar bu şekilde de yol alınabiliyor olsa da canlıların sinir sistemleri, günümüz işlemcilerindeki gibi sayısal bir düzende çalışmıyor. Bu da yapay zekanın ve diğer "canlı" özelliklerinin henüz tam anlamıyla makinelere aktarılamamasını açıklıyor.

Bilim insanları şu sıralar canlıların sinir ağlarının çalışma yapısına benzer, analog veriyle çalışan çipler üzerine çalışıyorlar. Yani aslında nöronları taklit edecek yeni bir elektronik düzen üzerine çalışılıyor. Bu yeni düzende ışık (veya fotolar diyelim) büyük rol oynuyor. Yeni çiplerin sağlayacağı en büyük avantajın ise görsel veriler gibi analog girişlerin çok daha hızlı ve isabetli bir şekilde tanımlanabilmesi ve işlenebilmesi olduğu belirtiliyor. Bildiğiniz gibi bilgisayarların bir görüntüyü tanımasını sağlamak, şimdiki teknolojiyle bir hayli zor. Nöron benzeri sistemlerde ise görüntülerin çok daha kolay tanımlanabileceği ve ayrıştırılabileceği belirtiliyor. Bu da yapay zeka kavramının önünü bir hayli açabilecek bir gelişme.

Bu teknolojiyi geliştirmeye çabalayan bilim insanları, canlı nöronlarının herhangi bir frekans sınırı olmaksızın, gerektiğinde çok çok hızlı "veri aktarımı" gerçekleştirebildiğini fakat şu anki teknolojide bunun yapılamadıklarını belirtiyorlardı. Bu teknolojinin gelişiminde en önemli problemlerden biri olduğu belirtilen frekans problemini de mucize madde grafen ile çözdüklerinin müjdesini verdiler.

Lazer içerisine yerleştirilen grafenin, fotonların geçişini bloklayarak bir nevi "foton kapasitörü" yapmayı başaran bilim insanları, istendiği takdirde bu fotonları serbest bırakarak saat hızı sınırı olmaksızın veri aktarımı yapmayı başardıklarını belirtti. Üstelik bu işlem her dalgaboyunda çalışabiliyor. Böylece ışığın farklı dalgaboyları için farklı işlemler yaparak işlemin daha da hızlandırılmasını sağlayabilecekler.
Hem ışığın hem de klasik transistörlerin kullanıldığı optielektronik teknolojisiyle yeni "nöron" tekolojisinin birleştirilmesiyle ortaya çıkarılacak cihazların neler yapabileceğini tahmin etmek zor. Ama "öğrenme" ve görsel tanımlama konusunda çığır açacaği tahmin ediliyor.

Yakın bir gelecekte teknoloji çok ciddi devrim geçirecek. Üstelik bu devrimin büyük bir kısmı mucize madde grafen sayesinde gerçekleşecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun