Bilim 27 NİSAN 2011 / 13:02

SETI'nin radyo teleskopları sessizliğe gömüldü

Uzaklarda bir yerlerde bizimle iletişim kurmaya çalışan birileri varsa, cevap için 2013'e kadar beklemeleri gerekecek.Microsoft'un kurucu ortaklarından Paul Allen tarafından desteklenen ve uydu çanakları aracılığıyla dünya dışı akıllı yaşam formlarının olası iletişim çabalarını yakalamak için kurgulanan SETI projesinde kullanılan radyo teleskopları, 2013 yılına kadar devre dışı bırakıldı. Finansal sebeplerle alınan bu karar sonrasında 2013'e kadar projeye 5 milyon dolar yatıracak birileri bulunursa, çanaklar yeniden açılarak veri toplamaya devam edecek.

Ancak bu SETI'nin kapanması anlamına gelmiyor. SETI projesi, dünyadaki diğer radyo teleskopları ve optik teleskoplardan beslenecek.

Bu kararın, tam da NASA'nın Kepler operasyonuyla 1.235 adet dünya benzeri gezegen keşfetmesinin sonrasına denk gelmesi kötü olmuş... Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun