Bilim 20 ŞUBAT 2012 / 18:02

SES-4 yörüngeye fırlatıldı

SES-4 yörüngeye fırlatıldı

SES, 9 saat 12 dakika süren hazırlık sürecinin ardından 50. uydusu olan SES-4’ü transfer sabit yörüngesine başarıyla fırlattığını açıkladı. Yeni uyduyla birlikte Amerika, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’ya daha fazla kapasite sağlama hedefleniyor. Yeni uydu, Space Systems/Loral 1300 platformunda üretilen 52 C-band ve 72 Ku-band transponder kapasiteli 20 kilovatlık bir uydu olma özelliğine sahip olmanın yanı sıra, C-band sinyalleri, doğu yarıkürede Avrupa ve Afrika ile Amerika kıtalarının tamamını kapsarken, daha küresel bir sinyalse, mobil ve deniz müşterilerini kapsıyor. Bunun yanı sıra 338 derece doğu boylamında “NSS-7” uydusunun yerine geecek olan SES-4, Atlas Okyanus’u üzerindeki SES yörünge yuvasının yedeklenmesinin yanı sıra kapasite artışı da sağlayacak.

Konuyla ilgili konuşan SES Başkanı ve CEO’su Romain Bausch, detaylı yörünge testlerinin ardından SES ve müşterilerinin üç kıtada yeni ve ileri teknoloji uydu kapasitesi sağlayan SES-4’ü kullanmaya başlayacağını belirtti.

Bir sonraki SES uydusunun, 2012’nin ikinci çeyreğinde "SES-5" ismiyle Kazakistan Baykonur üssünden, yörüngeye fırlatılması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun