Bilim 20 ARALIK 2012 / 11:27

Schneider Electric makine ve robot kontrolü için çözümler sunmayı sürdürüyor

Üretimde verimlilik ve kalitenin çok önem kazandığı günümüzde, makine ve sistemlerde robotlaşma kaçınılmaz hale geliyor. Bu doğrultuda çalışmalar yapan Schneider Electric, makine ve robot kontrolü için mekatronik, elektriksel ekipman, SCADA, MES sistemler dahil komple çözüm sağlıyor. Basit ve orta ölçekli makine ve robot uygulamaları için LMC058 hareket kontrolör ve servo sistemler kullanılabilirken, delta robot , scara robot uygulamaları gibi ileri teknolojik sistemlerde ve çoklu robot uygulamalarında PACDRIVE3 hareket kontrol ve robot sistemleri kullanılmaktadır.

Modicon LMC058 ile NC sistemler

Senkronisazyon istenmeyen eksenler için 16 servo eksene kadar kontrol mümkündür. Sistem CNC fonksiyonelliğine sahiptir. CAD dosyaları import edebilir. CAM program ile haberleşerek G kod işleyebilir. Ayrıca makinenin hidrolik, pnomatik, asenkron motor kontrolü gibi diğer fonksiyonları için ilave PLC ye ihtiyaç yoktur. LMC058 ile 2 eksen kesme makinaları, punch, profil, kaynak, büküm makinaları yapılabilir.

 Tek noktadan onlarca robot kontrolü

Bir üretim hattı çok sayıda robot ve makinadan oluşabilir. Bu makina ve robotların kontrolü (stand-alone) bire bir olabileceği gibi, PACDrive 3 sistemleri ile hepsinin kontrolünün tek bir noktadan, tek bir kontrolörden olması mümkündür.

En bilinen robot sistemlerinde makinenin PLC ve hareket kontrolörünün robot kontrolörleriyle iletişimi sağlamak için çeşitli özel arayüzler ve haberleşme yazılımları kullanılır. İlave robot kontrolörlerinin kullanılması, farklı programlama dillerinin olması ve yoğun senkronizasyon çabası sistemin kontrolünü karmaşıklaştırmakta ve istenilen performansa ulaşılmasını güçleştirmektedir.

Verimliliğin azalması ve tepki sürelerinin artmasıyla haberleşmeler sistemin darboğazı haline gelmektedir. Bu belirgin engel, üretimsel kazançlar sağlamak için tasarlanmış robot teknolojisinden ödün verilmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak geleneksel kontrol yaklaşımı gıda, içecek ve diğer paketlenmiş ürün imalatçılarının istenen işlem hacmini elde etmesinde problemlere yol açabilmektedir. PACDrive 3 sistemleri ile tüm bu problemler ortadan kaldırılmıştır.

PacDrive3 sistemle tek kontrolör ile 30 robot ya da 99 eksenin kontrolü yapılabilir. Mevcut pazardaki en güçlü Ethernet tabanlı haberleşme çözümlerinden biri olan Sercos III kullanır.PacDrive Robotik çözümünde, hareketlerin programlanması ve robot kinematikleri ayrı süreçlerdir. Başka bir deyişle oluşturulan hareket programından bağımsız farklı robot kinematikleri seçilebilmektedir. Projede PacDrive’ın hazır mekanikleri olan GANTRY, PORTAL, DELTA-2 veya DELTA-3 kullanılabileceği gibi müşteri veya 3.parti sağlayıcılardan tarafından geliştirilen mekanikler de kullanılabilmektedir.Uygun dönüşüm modülüyle seçilen çözüm hareket programına adapte edilir.

Pacdrive 3 servo sürücüler tek ve çift servo motor kontrol edebilirler. Servo sürücüler ortak güç modulü kullanabilirler. Pacdrive 3 ile

• 1 Servo drive ile 2 eksen kontrolü

• 1 SERCOS3 safety integrated fieldbus

• Otomatik motor tanıma

• Kablo ile dağıtılmış motor besleme ve kontrolü

• 1 Power supply &DC bus ile çok sayıda servo sürücü besleme mümkündür.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun