Bilim 16 MART 2009 / 08:00

Saniyede şarj olan devrimsel piller

Amerikalı bilim adamları saniyeler içinde şarj olabilen piller icat etti.

Amerikalı bilim adamları saniyeler içinde şarj olabilen piller icat etti.


Devrimsel icat, çevreci arabalar ve yenilenebilir enerji alanlarında da güç depolamasını artıracak. Gelişme sayesinde, hibrid veya elektrikli araçlar ve tüketici elektroniğinde kullanılan lityum iyon piller depolanmış enerjiyi şu ankinden çok daha hızlı şarj edip boşaltabilecek. Teknoloji; cep telefonları ve diğer cihazlar için daha küçük, çok daha hafif piller üretilmesini, bu pillerin saniyeler içinde şarj olmasını olanaklı kılacak.


Standart yolla şarj olan küçük bir pilin dolması normalde altı dakikayı buluyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, 10-20 saniye içinde şarj olabilen küçük prototip hücreler üretti bile. Araştırmacılar, pillerin iki üç yıl içinde herkes tarafından kullanılır hale geleceğini söylüyor.


Elektrikle çalışan otomobiller, bu teknoloji sayesinde bir saatte şarj olacak. Bu sayede bu tür otomobillerin de yaygınlaşması kolaylaşacak. Güneş ve rüzgar gücü üretiminde de yeni teknolojiden faydalanılacak.  

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun