Bilim 22 TEMMUZ 2011 / 15:43

SAGUAR 2 World Solar Challenge yolcusu

2009 yılında dünyanın en iyi 10 güneş arabası arasına girmeyi başaran SAGUAR’ın yeni modeli bugün tanıtıldı.Bir öğrenci projesi olarak yola çıkan ve uluslararası arenada ses getiren Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu'nun (SAİTEM) geliştirdiği güneş arabası SAGUAR, bu yıl Ekim ayında Avustralya’da gerçekleşecek World Solar Challenge 2011 yarışları için yenilendi.

SAGUAR’ın yeni tasarımı bugün, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. İki yılda bir düzenlenen ve büyük bir kısmı Avustralya çöllerinde geçen World Solar Challenge yarışlarında Türkiye’yi temsil eden SAGUAR’ın bir önceki modeli, kendi kategorisinde ülkesinden binlerce kilometre uzaklıkta Dünya 9.luğunu elde etmişti.

Birçok üniversite ve şirketten 40 katılımcı ile dünyanın en prestijli güneş arabaları yarışı halini alan World Solar Challenge, iki yılda bir düzenleniyor ve yarışın büyük bir kısmı Avustralya çöllerindeki 3021 kilometrelik parkurda gerçekleşiyor.

Motorola Solutions’ın yanı sıra Yontech, Nuh Enerji ve Transtime gibi kurumların da destek verdiği projenin tanıtım toplantısında Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Üstel, Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Etem Köklükaya, iki dönemdir projenin platin sponsoru olan Motorola Solution’ın Ülke Başkanı Bora Gürçay ve diğer proje sponsorları da hazır bulundu.

“Sürdürülebilirlik ve inovasyonun güzel bir örneği”

Projeye iki dönemdir destek veren Motorola Solutions Vakfı adına konuşan Motorola Solutions Ülke Başkanı Bora Gürçay: “Dünya çapında ofisleri bulunan Motorola Solutions, faaliyet gösterdiği her ülkede topluma fayda ve katma değer sağlayacak çalışmalarda bulunmaya azami gayret gösteriyor.

Motorola Solutions Vakfı, bu yaklaşım çerçevesinde inovasyon içeren, kamu güvenliği, felaket sonrası sıkıntıların giderilmesi ve özellikle fen ve matematik alanındaki eğitimin desteklenmesi konularına odaklanıyor. Biz de Motorola Solutions Türkiye ofisi olarak inovasyon ve sürdürülebilirliğin bir arada olabileceğinin iyi ve cesaret verici örneklerinden biri olduğunu düşündüğümüz SAGUAR güneş arabasını iki dönemdir gururla destekliyoruz” dedi.

Hızı saatte 80 km, menzili 400 km

2003 Yılında SAİTEM’in kuruluşu ile ilk modeli olan X4 modeli ile hayata geçirilen SAGUAR, 40 lisans öğrencisinin oluşturduğu SAİTEM ekibinin çalışmaları ve destekçilerin katkılarıyla yenilendi. 2009 yılında edinilen tecrübelerle geliştirilen SAGUAR 2, sadece güneş enerjisiyle 140 km hıza ulaşabiliyor, 168 kg’lık ağırlık ve karbon fiber bir gövdeye sahip.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun