Bilim 05 EYLÜL 2011 / 15:31

Sadece tek bir molekülden oluşan elektrik motoru yaptılar

Araştırmacılar, tek bir molekülden oluşan bugüne kadar üretilmiş en küçük elektrik motorunu hayata geçirmeyi başardıklarını duyurdu. BBC News haberine göre, bir metrenin sadece milyarda biri büyüklüğünde tek bir molekülden ibaret olan motor, hem nanoteknoloji hem de ilaç sektöründe farklı uygulamalara destek verecek. Daha önce tek molekülleri baz alan küçük çarklar hayata geçirilmişti. Ama bu seferkinin farkı, ilk kez bir çarkın elektrik akımıyla harekete geçebilir olması.

Sistemde butilogram metil sülfür molekül, temiz bir bakır yüzeye yerleştiriliyor. Burada da onun tek sülfür atomu aynı zamanda ekseni oluşturuyor.

[caption id="attachment_33874" align="alignnone" width="300" caption="Motor bu. Açıkçası pek de hayal ettiğimiz gibi değil."][/caption]

Elektron mikroskobun tepe noktası normalde hem motora elektrik yüklemesini iletmek, hem de döndükçe molekülün görüntülerini almak için kullanılırdı. Her iki yöne de dönebilen bu yapının hızı saniyede 120 devire kadar çıkabiliyor. Zamanla ortalama seviyeye kavuşan cihazda, tek bir yöne dönüş öne çıkıyor.

Uzmanlar, molekülü biraz modifiye ederek bu sistemin mikrodalga ışınları üretmek veya nano-elektromekanik sistemlerde bağlantı kurmak için kullanılabileceğini söylüyorlar. Bu minik makineler, örneğin ilaç sektöründe ilaçların hedeflenen noktalara kontrollü olarak ulaştırılması gibi farklı kullanım alanları da bulabilir.

Şu anda bu yapının mimarı olan Tufts Üniversitesi’nden Dr. Charles Sykes ve ekibi, bunu ‘bugüne kadarki en küçük motor’ olarak kaydettirmek için Guiness Rekorlar Kitabı ile bağlantı içinde.

Bu arada haberde görsel olarak neden GORT'u seçtiğimizi merak ediyorsanız 2008 yılında gösterime giren The Day the Earth Stood Still filminin fragmanına göz atabilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6UWZBLUdYgs&NR=1[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun