Bilim 10 EYLÜL 2009 / 13:52

Sabit numara taşımada, düğmeye basıldı

Sabit Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girerken, alternatif operatörler de hizmetlerine ilişkin duyurularını yapmaya başladı.

Sabit Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girerken, alternatif operatörler de hizmetlerine ilişkin duyurularını yapmaya başladı.


10 Mayıs'ta şehir içi sabit görüşmelerin rekabete açılmasıyla başlayan somut adımlar süreci, bugün itibarıyla hayata geçen sabit hatlarda numara taşıma ve yeni numara tahsisi uygulamalarının eklenmesiyle devam ediyor. Hazırlıklarını tamamlayan alternatif operatörlerin bir kısmı da hizmetleri ile ilgili duyurularını yapmaya başladı. TurkNet de, bu konuda açıklama yapan operatörler arasında yer aldı. Şirket, sabit hatlarını TurkNet'e taşıyarak TurkNet aboneleri arasına katılan tüketicilere uzak mesafe ve GSM aramalarında indirimli tarifelerden yararlanma olanağı sunacak. Bunun yanı sıra farklı bir hizmet olarak yapılan şehir içi aramaların ayrıntı bilgileri de TurkNet abonelerine sunulacak. TurkNet, ADSL ve TurkNet Telefon hizmetini bir araya getiren "ikili oyun" paketleri konusundaki çalışmalarını da sürdürüyor. TurkNet müşterileri her iki hizmetin de kullanım bilgilerine (mesela konuşma detayları veya ADSL kota kullanımı) TurkNet web sitesi üzerinden erişebilecek. Geçiş yapmak isteyen abonelerin de TurkNet'e başvurmaları yeterli olacak. Bu başvuru üzerine TurkNet, Türk Telekom'a gereken bilgileri vererek, istenen değişimin gerçekleştirilmesini tüketicilere yük getirmeden sağlayacak. Konu ile ilgili vereceği hizmetler hakkında duyuruda bulunan bir başka operatörse Superonline oldu. Açıklamaya göre Superonline Fiber İnternet aboneleri, mevcut ev veya iş telefon numaralarını Superonline'a taşıyarak; numaralarını değiştirmeden, sabit hat ücreti ödemeden ve yüzde 50'ye varan indirimlerle konuşacabilecek. Konuştuğun kadar ödeme olanağı sunulacak sistemde, kullanıcılar, internet ve telefon hizmetleri için tek bir fatura alacaklar. Şirket, halihazırda sabit telefon hattı olmayan ya da mevcut numarası ile birlikte ikinci numara talep eden kullanıcılara "SüperNumara" tahsis edecek. Her yerden kullanılabilen "SüperNumara", taşınırken herhangi bir nakil işlemi de gerekmeyecek. Superonline, "SüperNumara" sahibi olanlara, tanışmaya özel avantajlar sunacak. Buna göre, numarasını Superonline'a taşıyan ya da "SüperNumara" alan aboneler, yılsonuna kadar hem GSM hariç diğer operatörlere her ay 100 dakika görüşme hediyesi kazanacak, hem de kendi aralarında ücretsiz ve sınırsız konuşabilecek. Pazardaki Millenicom, Borusan Telekom, İşnet gibi operatörlerin de duyurularını yapması bekleniyor.

 

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun