Bilim 30 ARALIK 2014 / 10:33

Rusya Nuh’un Gemisi’ni kuruyor

Kendi internet ağını geliştirmek için yoğun çaba harcayan Rusya, bir yandan da önemli bir bilimsel projeye başlamaya hazırlanıyor.Moskova Devlet Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı projeyle birlikte Rusya, dünyada hayat bulmuş her canlı türünden DNA örneği alarak “Nuh’un Gemisi” adı verilen bir bölgede saklamayı amaçlıyor. 2018 yılında tamamlanacak projeyle beraber, Rusya’da kurulacak merkez kendi alanındaki en büyük merkez olacak. Amerikan Ulusal Doğa Tarihi müzesinde hali hazırda 4.5 milyon farklı yaşam kalıntısı bulunurken, 190 milyon dolar civarındaki projeyle birlikte bu rakamın aşılacağı belirtiliyor.

Rus basınına açıklama yapan Moskova Devlet Üniversitesi'nden Viktor Sadivnichy, 'Nuh'un Gemisi' adını verdikleri projede dünyada yaşayan ve yaşamış olan tüm canlıların bilgilerini içeren veritabanı oluşturacaklarını söyledi. Sadivnichy, 2018'de tamamlanması beklenen proje sayesinde hücresel materyalleri yeniden üretebileceklerini, aynı zamanda merkezde bilişim sistemleri yer alacağını da sözlerine ekledi.

Moskova Üniversitesi, hem kendinde bulunan kaynaklardan hem de dünyadaki saygın müze ve enstitülerden gerekli malzemeleri toplayarak, merkezde depolayacak. Projenin sorunsuz bir şekilde tamamlanması durumunda, nesli tükenmiş ya da tükenmek üzere olan canlı türleri hakkında çok daha fazla bilgi edinilebilecek. Bunun yanı sıra klonlama ve benzeri bilimsel faaliyetlerde de bu DNA'lardan faydalanabilinecek.

Bilim ve teknoloji alanındaki yatırımlarını her geçen artıran ve çeşitlendiren Rusya, bu hamlesiyle birlikte ABD’ye göz dağı verecek. 430 kilometre karelik bir alanı kaplayacak olan tesis, yine üniversiteye ait olan merkezlerden birini kurulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun