Bilim 09 ŞUBAT 2012 / 15:21

Ruslar 20 milyon yıllık göle nihayet ulaştı

Rus Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi (AARI), 20 yıldan fazla süren delme işlemlerinin ardından, Vostok Gölü’ne ulaştıklarını açıkladı.Geçtiğimiz hafta göle ulaşmanın an meselesi olduğundan söz etmiştik. Dün yapılan açıklamayla göle ulaşıldığı belirtildi.

Kıtadaki yaşamın kökenine dair bilinmeyenleri ortaya çıkartacak Vostok Gölü’nün Buzul Çağı öncesinde var olan mikrobik yaşam biçimlerini barındırdığı söyleniyor. Bu noktada bazı endişeler taşıyanlar da mevcut. Bazı bilim adamları, 20 milyon yaşındaki bakterilerin de serbest kalacağını ve insanlık adına büyük tehlike oluşturabileceğini savunuyorlar. Antarktika’da deniz seviyesinin yaklaşık 4 kilometre altında devasa bir buzul gölü olan Vostok Gölü’nün boyutları Baykal Gölü’yle eşdeğer.

Daha önce Taylor Buzulu’ndan çıkan demir oksiti, “Kan Nehir” olarak adlandıran bilim adamları, buradan yola çıkarak geçen milyonlarca seneye rağmen hala “yaşam belirtisi” taşıyan bakteri ve mikrobik yaşam formu bulabileceklerine inanıyorlar.

Yıllar süren delme işlemi sırasında kullanılan 66 ton yağ ve antifrizin  20 milyon yıllık gölü kirletilmiş olabileceği belirtiliyor. Buna karşın Rus bilim adamları göl suyunun sondaj deliğini doldurarak yabancı maddeleri attığını söylüyorlar.

Ekibin araştırmayı tamamlamasının bir yıldan fazla bir süreyi bulabileceği söyleniyor.