Bilim 01 HAZİRAN 2011 / 16:35

RoboCup 2011 Temmuz ayında İstanbul'a geliyor

Türkiye’nin tanıtımına ve Türkiye’de zeki robotların geliştirilme çalışmalarına ve robotbilim alanına büyük katkı sağlaması öngörülen RoboCup 2011 organizasyonu, 5-11 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. 40’tan fazla ülkeden 3 bin yarışmacının katıldığı ve yapay zekâ, robotbilim ve ilgili alanlarda bilimsel gelişmeler sağlamayı amaçlayan uluslararası bir proje olan RoboCup, 5-11 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Olimpiyat boyutundaki bu yarışmalarda, iyi tanımlanmış standart problemler ortaya koyularak bu problemlerin katılan takımlar tarafından yapay zekâdan mekatroniğe çeşitli yaklaşımlar eşliğinde çözülmesi amaçlanıyor. Başlangıçta ana tema olarak futbolu seçen RoboCup’ta, sonraki yıllarda futbolun yanı sıra arama-kurtarma, gündelik hayatta robotların kullanımı konularında da ligler oluşturuldu.


RoboCup nedir?


RoboCup, 1997 yılından beri her yıl düzenli olarak yapılan olimpiyat ölçeğinde yarışmalar ve bir sempozyumdan oluşan bilimsel bir organizasyon. Bu organizasyon başlangıçta robot futbolunu standart bir problem olarak alıp hedefini “17 Temmuz 2050 günü tam özerk, insansı robotlardan oluşan bir takımın FIFA kurallarına göre oynayarak o yıl Dünya Kupası şampiyonu olacak takımla futbol oynayıp yenmesi” şeklinde belirlemişti. Daha sonra futbola ek olarak arama-kurtarma ve gündelik yaşam kategorilerinde de yarışmalar yapılmaya başlandı.

Bu kadar çok kategorinin olmasının nedenleri arasında değişik bütçelere sahip takımların yarışabilmesinin istenmesi, çözülmesi beklenen teknik sorunlar arasındaki farklar ve farklı potansiyel uygulamalar yer alıyor. Bazı kategorilerde yarışmacılar hem robotları yapıp hem de yazılım geliştirirken bazı kategoriler sadece benzetim ortamında, bazı kategoriler ise insansı robot Nao gibi standart robot platformları üzerinde yazılım geliştirme ve yarıştırma bazında yapılıyor.

Katılımcılar nasıl belirleniyor?


Yarışmalara takımlar ön elemelerle seçilip katılır. Bu ön elemelerde takımlar kullandıkları yapay zeka ve robotbilim tekniklerini ayrıntılı olarak açıkladıkları bir teknik belge ve robotların nasıl çalıştığını gösteren video hazırlayarak teknik komitelere sunarlar.Bir robot sistemi geliştirmek, aynı anda çok sayıda problemin çözülmesini gerektirdiği için yarışmalara genellikle üniversite öğrencileri ve bir öğretim üyesinden oluşan kalabalık takımlar katılmaktadır. Çözülmesi gereken problemler arasında robotun ortamdaki nesneleri tanıyıp algılaması, ortam içerisindeki konumunu hassas bir şekilde sadece algılayıcılar kullanılarak belirlemesi, engellere çarpmadan ilerlemesi, yarışmanın amacına göre örneğin futbol için, top sürmesi, paslaşması, şut çekmesi, takım olarak katılınan yarışmalarda diğer robotlarla takımın amacına göre eşgüdüm sağlayarak davranışlarını belirlemesi yer almaktadır.Bunların çözümü için geliştirilen yazılımların tutarlı, hatasız, güncellenebilir ve verimli olabilmesi için de çeşitli yazılım mühendisliği tekniklerinin uygulanması zorunlu hale gelmektedir. Takımı oluşturan bireylerin eşgüdümü ve motivasyonlarının yüksek tutulması başarıyı etkileyen önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Çalışmalar sırasında yapay zeka ve robotbilim gibi konularla ilgili çok sayıda yeni yöntem geliştirilmekte, bunlar uluslararası saygın dergilerde ve konferanslarda yayınlanmaktadır. Yarışmalara katılan takımların üyeleri zaman baskısı altında çok karmaşık mühendislik problemlerini analiz edip çözüm getirebilme becerisi kazanmaktadır.

RoboCup Genç


Yukarıda bahsi geçen üniversiteli araştırmacılara yönelik yarışmalara ek olarak organizasyon bünyesinde yer alan RoboCup Genç, ilköğretim ve lise öğrencileri için yerel, bölgesel ve uluslararası robot yarışmalarını destekleyen ve RoboCup’ı öğrencilere tanıtmayı hedefleyen eğitim amaçlı bir girişimdir. Bu kategoride yarışan öğrencilere uluslararası değişim programlarına katılarak yaşıtlarıyla tanışma ve birlikte çalışma olanağı da tanınmaktadır. RoboCup Genç Ligi’nde Futbol, Dans ve Arama-Kurtarma olmak üzere üç alt kategori vardır. Her kategoride ilköğretim ve lise öğrencileri için ayrı yarışmalar yapılmaktadır.

Yarışmanın önemi


RoboCup 1997 yılından beri her yıl dünyanın başka bir ülkesinde, genellikle olimpiyat ya da dünya futbol şampiyonası gibi etkinliklerle birlikte düzenlenmektedir. Dünya ve yapıldığı ülkenin ulusal medyasında çok geniş yer bulan ve 40’tan fazla ülkeden 3 binden fazla araştırmacının 1500’den fazla robotla katıldığı olimpiyat ölçeğindeki bu organizasyonu düzenleme ayrıcalığına sahip olmak için ülkelerin tıpkı olimpiyat düzenlemede olduğu gibi çok aşamalı bir eleme sürecinden geçmeleri gerekmektedir.RoboCup 2011'i İstanbul’a alabilmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi ve organizasyon komitesi uzun yıllar süren bir uğraş verdi ve aralarında RoboCup’ta Türkiye’den çok daha aktif olan İran’ın da olduğu birçok aday ülkeyi arkada bırakarak başarılı oldu. Bugüne kadar sadece ABD, Japonya, İtalya, Fransa, İsveç, Avustralya, Portekiz, Avusturya, Almanya, Çin ve Singapur’un bu organizasyona ev sahipliği yapmış olması, Türkiye’nin bu bağlamda çok özel bir konumda olduğunu göstermektedir.

Detaylı bilgiyi RoboCup 2011 web sayfasında bulabilirsiniz.
ETİKETLER : futbol robocup robot
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun