Bilim 22 TEMMUZ 2015 / 11:10

Renkleri ilk defa görebilen renk körünün tepkisi

Renk körleri için üretilen özel bir gözlük, renk körü olan bir gence hediye edilirse...

Hayatınız boyunca renkleri doğru bir şekilde görememiş olsanız, renkleri ilk defa doğru gördüğünüzde nasıl bir tepki verirdiniz? Evet, zor bir soru. Hayatın, doğanın, çevrenin güzelliklerinden bir nevi "mahrum" kalmamıza sebep olabilen renk körlüğü, özel geliştirilen gözlükler sayesinde üstesinden gelinebiliyor. Elbette ki kalıcı bir çözüm değil fakat bu özel gözlük, takıldığında renk körü kişinin renkleri geçici olarak görebilmesini sağlıyor.


Renk körleri, resimde alt taraftaki gibi görüyor.


Doğum gününde bir renk körü gence az önce bahsetmiş olduğumuz gözlükten hediye ediliyor. Dışarıdan bakıldığında normal bir güneş gözlüğüne benzeyen bu gözlüğü takan genç, kısa bir süre sonra çevresindeki değişikliklerin farkına varmaya başlıyor. İlk defa "mor" rengi görebilen gencin sevincini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Renk körü yakınlarınız için bu gözlükten almayı düşünüyorsanız EnChroma'nın sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun