Bilim 21 AĞUSTOS 2015 / 10:07

Renk körlerine renkleri armağan eden gözlük

Valspar ve EnChroma, “Color For The Colorblind” projesi için bir araya geldi. Dünyada sayıları yaklaşık 300 milyonu bulan renk körü insanlar için bir projeydi bu.Onlar öyle bir gözlük ürettiler ki; bu gözlük kuantum filtreler ile ışığı süzerek dalga boylarını değiştirip, renk körlerinin renk paletini doğru görmesini sağlıyordu.

Renk körlüğünün temel sorunu şudur; retinada renkli görmeden sorumlu hücreler olan konilerin üç adet olan kırmızı, yeşil ve mavi pigmentlerinden biri, ikisi veya üçü ya olması gerekenden azdır ya da hiç yoktur.  Renk körlüğü aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük olarak karşımıza çıkabileceği gibi hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli de olabilir. En çok görülen tipi ise, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir.

Valspar ve EnChroma şirketlerinin, renk körlüğünü bir gözlükle çözebilir olması kulağa biraz tuhaf gelebilir. Ancak renk körlüğünde temel sorunun çoğunlukla sadece gözdeki foto pigmentlerle ilgili olması, yeşil ve kırmızıyı bu insanlara bir gözlükle armağan edebilmeyi olanaklı kılıyor.

EnChroma ve Valspar Color For The Colorblind projesi gözlüklerinin reklam filmiyle, renk körü insanların ilk kez renklerle buluşma anına ortak oluyoruz.Renk körü bir babaya ailesi En Chroma bir gözlük hediye ediyor.