Bilim 28 MART 2011 / 15:50

Radyasyon Japonya'yı tehdit ediyor, protestolar artıyor

Japonya’da yaşanan deprem nedeniyle Fukushima’daki nükleer santralin sızıntısı geri dönülemeyecek zararlar vermeye başladı. Almanya tarihinin en büyük nükleer karşıtı protestosunu bu haftasonu 250 bin kişiyle yaşadı. Bunun yanında Apple, iTunes üzerinde iPhone'ların ne kadar radyasyon yaydığını gösteren uygulamaya izin vermiyor.Tokyo’nun 220 kilometre kuzeyinde bulunan ve aşırı ısınma nedeniyle sızıntılar yaşanan nükleer santralden saçılan radyasyonun deniz yoluyla tüm Japonya’yı sarmasından endişe ediliyor. Santralden yüzlerce ton radyoaktif su kaldırılarak güvenle depolanabilecekleri yerlere taşınıyor. Böylece santraldeki soğutma sistemleri normal düzeyde çalıştırılabilecek.Çalışmalara rağmen endişe edici sonuçlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Tesislerde bulunan kirli sudaki radyasyon oranının normal değerlerin 100 bin kat üzerinde çıktığı açıklandı. Bu rakamlara bakıldığında 2. ünitede reaktör çekirdeğinin kısmen eridiği tahmin ediliyor.Denizlerdeki radyoaktivite normal değerlerin 1850 kat üzerinde seyrediyorUzmanlar denizdeki radyasyon ile santral içindeki radyoaktif su arasında bağlantı bulamadıklarını ancak okyanusun geri döndürülemez şekilde etkilenmesinden endişe ettiklerini belirtiyor.

Tesislerin yakınındaki deniz suyunda yapılan ölçümlere göre geçtiğimiz hafta normal değerlerin bin 250 katı fazla olan radyoaktivite bu hafta bin 850 kata yükseldi.Radyasyon halkın sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Yetkililer bölgenin çevresini saran 20 kilometreye kimsenin girmesine izin vermiyor.Almanya’da haftasonu 250 bin kişi toplandıYaklaşık 250 bin kişi Almanya’da nükleer enerjiyi protesto etmek için bir araya geldi. Angela Merkel’in hedef alındığı gösterilerde Fukushima’da yaşananların daha fazla nükleer santralin yapılmaması için çok önemli bir kanıt olduğu üzerinde duruldu.

Hamburg, Münih ve Berlin’de gerçekleştirilen gösterilerin Almanya’da bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük nükleer karşıtı protesto olduğu belirtiliyor.iPhone’lar ne kadar radyasyon yayıyor?Tawkon isimli şirket geçtiğimiz günlerde yazdığı iPhone uygulamasıyla telefonun ne kadar radyasyon ortaya çıkardığını ve hangi koşullarda kullanılması gerektiğini söyleyebileceklerini iddia etmişti. Ancak uygulama Apple’ın resmi mağazasında kendine yer bulamadı.Yine de kırılmış (jailbreak) telefon sahipleri uygulamayı Cydia’dan indirebiliyor. Ayrıca uygulama BlackBerry ve Android cihazlarda da kullanılabiliyor. Apple’ın neden bu konuda ısrarcı olduğunu anlamak mümkün değil. Yapılan araştırmalar cep telefonlarının kablosuz ağlara bağlanmaya çalışırken daha fazla radyasyon saçtığını gösteriyor.Uygulamayı indirmek için http://www.tawkon.com/download adresini kullanabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun