Bilim 30 ARALIK 2008 / 14:18

Psion 'netbook' ile yeniden gündemde

Psion, yıllar önce ürettiği minik dizüstü bilgisayar "netBook"un adı marka haline geldiği için pek telaşlı.

Psion, yıllar önce ürettiği minik dizüstü bilgisayar "netBook"un adı marka haline geldiği için pek telaşlı.


Psion, "netbook" isim hakkına sahip olduğunu iddia ederek, mini dizüstü bilgisayarlara "netbook" diyen sitelere ihtarname yolladı. İhtarnamede sitelerin "netbook" terimini kullanmaya 2009 Mart'ına kadar son vermesi istendi. Hukuk firması Origin’den de İngiliz şirketi destekleyen açıklamalar geldi.


Psion 90’lı yıllarda sub-notebook cihazları kapsayan terimin kullanım hakkını almıştı. Bahsi geçen cihazlar artık üretilmese de Psion, serinin ek ürünlerini üretiyor ve marka isim hakkını bulunduruyor.


Şirketin resmi açıklamasında bu tutumun, “netbook” terimini kullanan fan sitelerini ve blogcuları hedef almadığı belirtiyor. Hedef, “doğrudan ekonomik kar” elde eden siteler. Promosyon malzemelerinde “netbook” terimini kullanan üreticiler de bunlara dahil.


Psion’un isim savunması, bazı çevreler tarafından yasal bir hak olarak yorumlarken; "Madem karşı çıkacaklardı, neden bu kadar bekledi" diyenler de oluyor. Origin, ihtarname gönderilen sitelerin yüzde 95'inden geri dönüş alındığını ve bu sitelerin Psion'un isim hakkı savunmasına karşı olumlu görüş bildirdiklerini belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun