Bilim 27 EYLÜL 2011 / 11:30

Pil süresinde devrime hazır olun

Taşınabilir cihazlara gün doğdu! Yeni bulunan anod, geleneksel lityum pillerin anotlarından tam 8 kat daha fazla elektrik enerjisi depolayabiliyor.Dizüstü bilgisayarlar, tablet ve akıllı telefonların performansları artıyor. Buna karşılık pil teknolojisi uzun yıllardır sadece küçük iyileştirmelerle bu cihazları ayakta tutmaya çalışıyor. ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Lawrence Berkeley Laboratuvarı’nda geliştirilen bir teknoloji bu alanda yeni bir devrimin habercisi olabilir.

Yaklaşık bir yıldır test aşamasında olan yeni bir anot, geleneksel lityum pillerde kullanılan anotların tam 8 katı kadar elektrik enerjisini depolayabiliyor. Bir yıldır girdiği testlerde yüzlerce defa boşaltılıp tekrar şarj edilen anotların yeterince randımanlı olduğu belirtiliyor. Bu anotlar sayesinde üretilecek piller daha küçük alanda daha fazla depolama alanı yaratacağından, mobil ürünlerdeki enerji darboğazının da büyük oranda aşılması bekleniyor.

Laboratuvardan gelen bilgilere göre yeni anotlar, lityum pillere yakın bir yöntemle ve düşük maliyetle üretiliyor. Bu da mevcut lityum pillerin üretim bantlarını kolayca bu yeni nesil pilleri üretecek duruma getirilebileceğini gösteriyor.

Geliştirilmiş silikon anotlar

Günümüzün lityum-iyon pillerinin grafitten yapılmış anotlara sahip olduğunu belirten ‘Çevreci Enerji Teknolojileri Bölümü’nden Gao Liu, silikon bazlı anotların ise lityumun 10 katına kadar daha fazla enerji depolayabildiğini, ancak tam şarj edildiğinde anotların 3 kat kadar büyüyerek anotlar arasındaki bağlantıyı kestiğini söyledi. Liu, araştırmaların bu sorunun önüne geçmek üzere yıllardır devam ettiğini vurguladı.

“Yeni PF-bazlı olarak tabir ettiğimiz, gelişmiş materyallerden oluşan anot harika bir performans sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomik bir üretim sürecini de beraberinde getiriyor. İletken eklemeden kullandığımız silikon partiküller sayesinde pil performansı çok yüksek bir seviyeye ulaştı” diyen Liu, polimer teknolojisini zaten keşfetmiş olan büyük şirketler için bu silikon anotların yeni ufuklar açacağını söylemenin mümkün olduğunu belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun