Bilim 08 MART 2011 / 07:55

Philips Türkiye, WWF’nin Dünya Saati Kampanyası'nı destekleme kararı aldı

Philips Türkiye, Dünya Saati Kampanyası'nı destekliyor

“Dünyanın Geleceği İçin 60 Dakika Karanlık” sloganıyla 26 Mart Cumartesi 20:30-21:30 saatleri arasında, milyonlarca insanın ışıklarını bir saatliğine kapatacağı 'Dünya Saati Kampanyası'na Philips Türkiye de katıldı.

Philips Türkiye, WWF tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve dünya çapında yürütülen en büyük kampanya olan Dünya Saati (Earth Hour) Kampanyası'na merkez ofisindeki güvenlik harici aydınlatmalarını kapatarak ve WWF Türkiye’ye enerji tasarruflu lamba bağışlayarak destek veriyor.Yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayan; küçük boyutları sayesinde geniş bir kullanım alanı sunarken, görüş konforunu da artıran Tornado lambalar; kampanya kapsamında yapılacak çalışmalarda kullanılacak.Keban Barajı'nın ürettiğinden daha fazlasını tasarruf etmek mümkünEnerji verimliliği konusunda bilinç oluşması için yapılan çalışmalara destek vermenin bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çeken Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, “Philips olarak, Türkiye’de 31 Aralık 2010 itibariyle, 100 watt ve 75 watt verimsiz şeffaf lambaların hem profesyonel hem de tüketici kanallarında satışını sonlandırdık. Şeffaf lamba kullanımının sona erdirilmesi, enerji verimliliğinin artması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor. Türkiye’deki 80 milyon adet şeffaf lambanın, enerji verimli lambalarla değiştirilmesi sonucu yılda 1,6 milyar TL’lik tasarruf ve 7 bin gigavat saat enerji tasarrufu sağlanabilir. Keban Barajı’nın yıllık üretiminin 6 bin 600 gigavat saat olduğu düşünülürse, bu rakamın ne kadar önemli bir rakam olduğu görülüyor” dedi.WWF’in Dünya Saati Kampanyası'na verdikleri destekle Türkiye’de konuya ilişkin bilinç oluşmasına katkı sağlayabilmenin Philips adına bir kazanım olduğunun altını çizen Kırımlı, “Zamana yayılan tüm bu çalışmalar kapsamında 80 milyon adet şeffaf lambanın enerji verimli lambalar ile değiştirilmesi, 190 milyon ağacın temizleyebileceği 4,2 milyon tonluk karbondioksit salınımından tasarruf anlamına geliyor. Diğer yandan; bir hanede 12 adet aydınlatma noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde lamba başına 20 TL tasarruf ile hane başına 240 TL seviyesinde tasarruf yapılacağı öngörülüyor. Herkesi enerji verimliliği konusundaki harekete katılmaya davet ediyoruz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun