Bilim 14 ARALIK 2012 / 11:56

Peynir sofralardan 7500 yıldır eksik olmuyor

Peynir sofralardan 7500 yıldır eksik olmuyor

Bilim insanları Polonya’da yapılan kazılarda bulunan 7500 yıllık kilden yapılan eleklerin içinde yağlı süt çökeltisine rastladılar. Daha önce yapılan araştırmalar, ilk peynirin bundan 7  ila 8 bin yıl öncesinde bugünkü Anadolu topraklarında üretilmeye başladığını gösterse de, bu konuda net bir sonuca varılamamıştı. Son olarak İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nden Richard Evershed başkanlığındaki ekibin, Polonya’da bulunan elekler üzerinde yaptığı kimyasal analizler, kilden elek parçalarının üzerinde, aynı bölgede bulunan diğer yemek pişirme ve saklama kaplarına oranla büyük miktarda yağlı süt çökeltisi bulunduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları bu bulgunun eleklerin ekşimiş sütteki yağ açısından zengin kesilmiş süt ile suyunu birbirinden ayırmak için kullanıldığını gösterdiğini ve bunun da basit bir peynir yapma işlemi olduğunu bildirdi.

Konuyu değerlendiren Evershed, bulguların ışığında yaptıkları analizlerin peynir yapımının tarihi hakkında çok net bilgiler verdiğine değinirken, daha önce 9500 yıl önce Türkiye’de peynir üretildiğini düşündüklerini ancak bu konuda net bulgulara ulaşamadıklarını söyledi.
ETİKETLER : peynir
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun