Bilim 02 TEMMUZ 2010 / 08:23

Paris enerjiyi akıntıdan elde edecek

Paris yenilenebilir enerji farkındalığını bütün Paris halkına yaymak istiyor.

Paris yenilenebilir enerji farkındalığını bütün Paris halkına yaymak istiyor.


Paris, Seine Nehri akıntısından enerji elde etmek için nehrin üzerindeki köprülerin altına sekiz türbin yerleştirilecek. Paris yetkilileri nehre yerleştirilecek türbinlerle ilgili yenilenebilir enerji kullanımında Paris halkına bir farkındalık kazandırmak istediklerini dile getiriyor. Paris'in çevreci uygulamalarından biri olan ücretsiz bisiklet düzeninin Paris halkına farklı bir bakış açısı getirdiği biliniyor. Bunun üzerine, türbin uygulamasıyla çevreye duyarlı bir halkın yenilenebilir enerji şemalarıyla ne tükettiğini görebilmesi isteniyor.

Uygulamada türbinlerden biri şehrin batı yakasına yerleştirilirken, kalan yedisi Paris merkezine yerleştirilecek. Paris halkının projeye tepkisi ise ilginç. Kimileri projeyi çok anlamlı bulduğunu söylerken, bir kesim ise bu türbinlere bir servet harcanmasının gereksiz olduğunu dile getiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun