Bilim 20 KASIM 2008 / 12:43

Panasonic ve IMEC’ten araştırma ortaklığı

Panasonic ve Belçika merkezli nanoelektronik araştırma merkezi IMEC, bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Panasonic ve Belçika merkezli nanoelektronik araştırma merkezi IMEC, bir ortaklık anlaşması imzaladı.


Panasonic ve IMEC yaptıkları ortak açıklamada, bu araştırma projesinin en önemli amacının çevreye duyarlı ve sürekli iletişim halinde olan bir toplum yaratmak olduğunu vurguladı. Yarı iletken, ağ sistemleri, kablosuz ağ ve biyomedikal alanda ileri seviye teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen ortak araştırmalarla nanoteknolojinin kullanım alanlarının farklı sektörlere yayılması ve özellikle hastanelerde hastaların sağlık durumunun kolay ve hızlı bir şekilde tespit edilmesi hedefleniyor.


Leuven ve Eindhoven’daki IMEC merkezleri üzerinden yürütülecek ortak araştırma projesi ile Panasonic ve IMEC yarı iletken teknolojilerin, biyomedikal öncelikli olmak üzere farklı sektörlerdeki kullanım alanlarına yoğunlaşacak. Bu projeye bağlı olarak Panasonic IMEC Merkezi’nin, IMEC Leuven Merkezi sınırları içerisinde Aralık 2008’de hizmete girmesi planlanıyor. Panasonic ve IMEC’in beraber yürüteceği Ar-Ge çalışmaları, dinamik tekrar ayarlanabilir yazılım tanımlı radyo, sağlık sektöründe kullanılmak üzere geliştirilecek güç tüketimini minimize eden kablosuz ağ teknolojileri, hastanın sağlık durumunu beyin dalgaları, nabız ve vücut sıcaklığı gibi dış etkenler ile algılayan “lifestyle monitoring” teknolojisi ve yeni nesil biosensör teknolojisi konularında yoğunlaşacak.


Bu yeni teknolojiler, tüketici elektroniği sektörü için de büyük önem taşıyor. Panasonic, nanoelektronik alanında olduğu gibi yarı iletken teknolojiler alanında da IMEC ile çalışmalarına devam etmeyi planlıyor.