Bilim 08 ŞUBAT 2011 / 14:37

Özel bir şirket Ay’a robot gönderecek

Ay’da yeni kaynaklar keşfetmeyi planlayan Astrobotic Technology şirketi SpaceX Falcon 9 aracı üzerinde Ay'a robot gönderecek.

Astrobotic Technology şirketi önümüzdeki yıllarda Ay’a robot göndermek üzere SpaceX şirketiyle bir sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre Ay’a gönderilecek robot Ay’da su gibi kaynaklar ararken dünyaya Ay’ın 3D video görüntüleri yollayacak.2013’ün Aralık ayında başlayacak olan bu görevle birlikte SpaceX Falcon 9 aracı üzerinde gönderilecek Astrobotic’in robotu 3 ay boyunca Ay yüzeyinde yeni kaynakların peşine düşecek. Ayın bilimsel çalışmalara fayda sağlayacak, ekonomik ganimetlere sahip olduğunu söyleyen Astrobotic yetkilileri gönderilecek robotun yeni keşifler getireceğine ve dolayısıyla yeni pazarlar yaratacağına inanıyor.Birkaç yıl içinde gerçekleştirilecek bu misyonun International Rectifier Corporation gibi kurumsal destekçileri olduğu gibi Caterpillar ve ANSYS gibi sponsorları da olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun