Bilim 08 ŞUBAT 2016 / 11:08

Ölüme sebebiyet veren ilk gök taşı

Hindistan'da Vellore'ye düşen gök taşı, bir kişinin ölümüne sebep oldu.

Hemen her yerde bir kamera bulunuyor olması, Dünya'ya düşen gök taşlarının bir şekilde görüntülebilmesine sebep oluyor. Bundan önce çeşitli araç kameralarına yakalanan gök taşı görüntüleriyle karşılaştık. Atmosfere girmesi ve yanmaya başlamasıyla havayı komple aydınlatmayı başaran bu gök taşları, henüz hiçbir ölüme sebep olmamıştı. Fakat geçtiğimiz gün gerçekleşen bir gök taşı düşüşü olayı bu konuda bir ilk.

Hindistan'ın 70 milyon nüfuslu Tamil Nadu eyaletindeki Vellore şehrindeki bir adam, düşen bir gök taşı sonucunda hayatını kaybetti. Gök taşının direkt olarak vücuduna mı düştüğü, yoksa yere düşmesinden kaynaklanan patlamayla mı öldürdüğü henüz bilinmiyor. Adamın bir üniversitedeki mühendislik bölümü için otobüs şoförlüğü yaptığı belirtiliyor.

Bu ölüm kayıtlara geçen ilk gök taşı ölümü olarak karşımıza çıkıyor. Bir tek gök taşının milyonlarca yıl boyunca uzayda yol alıp, trilyonlarca kilometre hareket edip Dünya'daki tek bir adamın kafasına düşmesi de gerçekten inanılmaz. Bahsi geçen şoförün "biraz" şanssız birisi olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Diğer taraftan 1490 yılında bir gök taşı yağmurunda toplam 10.000 kişinin öldüğü söyleniyor
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun