Bilim 04 MART 2016 / 13:56

Okyanusun dibindeki korkunç sesler

Dünyanın bilinen en derin noktasında, okyanusun dibinde çekilen ses kayıtları bir hayli ürkütücü.

Bilim insanları, gezegenimizin en derin noktasında ses kaydı almayı başardılar. Şu zamana kadar bu noktada alınan ilk ses kaydı, yüksek basınca dayanıklı seramik hidrofonlarla gerçekleştirildi. Japonya'nın güneyinde kalan Mariana Hendeği'nde Challenger Deep adı verilen çukur, dünyanın en derin noktası olarak biliniyor. 10.971 metre derinliğindeki bu noktada alınan ses kaydı, denizin derinliklerindeki yaşam hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlarken aynı zamanda ürkütüyor da.

Bildiğiniz gibi sesin hızı, ortamın yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Su altında da elbette ki çok daha geniş alandaki sesleri duymak mümkün. Titanyum ve seramik kaplama bir hidrofon, Challenger Deep bölgesine indirildi. 23 gün boyunca yapılan aralıksız ses kayıtlarından öne çıkanlar ise şunlar:

- Balinaların sesleri- Su üzerinden geçen bir teknenin 11 kilometre derindeki sesi- Balinaların sesleri ve hemen ardından başlayan 5.0 şiddetindeki deprem- Kambur veya mavi balinaya ait olduğu tahmin edilen ses

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun