Bilim 21 ŞUBAT 2011 / 15:18

Okyanuslarda sardalya istilası başladı

Son yıllarda aşırı ve yanlış avlanma sonucu köpek balığı gibi avcı hayvanların azalması, okyanuslarda küçük balık nüfusunun hayli artmasına neden oldu.Araştırmacıların verdiği bilgilere göre okyanuslar sardalyalarla dolup taşıyor. Son yüz yılda köpek balıklarının giderek azalmasıyla, sayıları artan küçük balık türlerinin nüfusu yüz yıl öncesine göre iki kat artmış durumda.


Yalnızca köpek balığı değil, tuna balığı ya da morina gibi avcı türlerin yanlış avlanma sonucu büyük ölçüde azalması, ekosistemin dengesini bozarken küçük balıkların da artmasına neden oldu. Sardalya gibi ateş balığı, ringa balığı, hamsi gibi diğer küçük balıkların popülasyonunun okyanuslarda iki kat arttığına değinen araştırmacılar, bu türlerin sayılarını kontrolde tutan doğal avcıların azalması sonucu ortaya çıkan bu tablonun şaşırtıcı olmadığını vurguluyor.


Yem balıklarının artmasının besin zincirinde ciddi sonuçlar yaratacağına değinen araştırmacılar, bozulan besin zincirinin okyanuslardaki yosun miktarını arttırma riski olduğuna dikkat çekiyor.