Bilim 23 HAZİRAN 2011 / 10:47

Okyanuslar tarihin en kötü dönemini yaşıyor!

Okyanusların Durumuna İlişkin Uluslararası Program, iklim değişikliği ve aşırı avlanma sebebiyle okyanuslardaki yaşamın eşi görülmemiş boyutta tehlike altında olduğunu ortaya koydu. Yakın zamanda doğrudan balık fiyatlarının etkilenmesi ve açlık tehdidinin ortaya çıkması bekleniyor.Okyanuslarda beklenenin çok daha üzerinde tehlike olduğu ortaya çıktı. 27 uzmanın katıldığı Okyanusların Durumuna İlişkin Uluslararası Programın sonuçlarına göre, derin sularda oksijen eksikliği nedeniyle oluşan “ölü alanların” hızla arttığı belirtildi. Atmosfere salınan karbondioksit miktarının fazlalığı nedeniyle okyanuslardaki ısının yükselmesiyle ortaya çıkan yosunların sudaki oksijen miktarını azaltırken asit miktarının arttığından söz edildi.

İklim değişikliği ve aşırı avlanma gibi insan kaynaklı nedenlerle okyanusların tükenme aşamasına geldiği belirtildi. Yapılan açıklamada birçok deniz canlısının tek bir nesilde tükenebileceği vurgulandı.

Eğer gerekli önlemler alınmazsa iklim değişikliği, aşırı sömürü, hava kirliliği ve bitki ile hayvanların yaşam alanlarının yok olmasının sonucunda en büyük “canlı yok oluşunun” okyanuslarda gerçekleşeceği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan bilim insanlarından Alex Rogers, bulguların şok edici olduğunu ve acilen önlem alınması gerektiğini vurguladı. Küresel iklim değişikliğinde yaşanan uyuşukluğun yerine bu kez çok daha hızlı davranılması gerektiğini belirten Rogers, aşırı avlanma nedeniyle akvaryum balıklarının yüzde 60’ının soykırıma uğradığını ifade etti.

Balık fiyatlarının da yakın zamanda artması ve dünyanın önemli sorunlarının başında gelen açlığın artacağına raporda yer verildi. Geçtiğimiz hafta da bilim insanları dünyadaki su seviyesinin küresel ısınma nedeniyle daha önce hiç olmadığı kadar yükseldiğini açıklamıştı.
ETİKETLER : balık kirlilik okyanus
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun