Bilim 14 MAYIS 2010 / 08:54

OKI fabrikasında sıfır karbon uygulamasına geçildi

Küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmaları kapsamında karbon salınımı dengeleniyor.

Küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmaları kapsamında karbon salınımı dengeleniyor.


Küresel iklim değişiklikleri dünyanın her yerinde endişe yaratıyor. Üretim yaparken doğaya zarar vermemek henüz mümkün hale gelmedi. Ancak özellikle Kyoto Protokolü kapsamında yapılan bazı çalışmalar doğanın korunması konusunda insanları umutlandırıyor.

OKI Data şirketi küresel iklim değişikliğini yavaşlatmak için Tayland, Çin ve Japonya'da bulunan fabrikalarında sıfır karbon uygulamasına geçti. Bu fabrikalardan atmosfere verilen karbondioksitin dengelenmesi hedefleniyor. Bu girişim Japonya Çevre Bakanlığı tarafından karbon dengeleme alanında örnek iş modeli seçildi.

OKI Data'nın da desteklediği, CO2balance grubu tarafından gerçekleştirilen karbon dengeleme projeleri içinde "Afrika Verimli Enerji Fırını Projesi"de yer alıyor. Proje kapsamında Kenya'daki aileler için tuğla fırınlar inşa ediliyor ve dağıtılıyor. Böylece, ailelerin yemeklerini pişirmeleri için gerekli olan odun miktarı ve odun yakılması sonucu açığa çıkan karbon salınımı yarı yarıya azaltılıyor. Karbon salınımının azalmasının yanında proje ile ailelere daha ucuz ve hijyenik yemek pişirme olanağı sağlanıyor.