Bilim 15 NİSAN 2009 / 14:06

Obama Küba'ya zeytin dalı uzattı

Obama yönetimi ABD telekomünikasyon şirketlerinin Küba'da yerleşmesine izin vereceğini açıkladı.

Obama yönetimi ABD telekomünikasyon şirketlerinin Küba'da yerleşmesine izin vereceğini açıkladı.


ABD, Kübalı ailelerin tesviyelerini ve adaya seyahatlerini sınırlandıran siyasi kısıtlamaları da kaldırmayı planlıyor. Yeni yasalar sayesinde bu vatandaşlar Küba'ya istedikleri sıklıkta ziyaret gerçekleştirebilecek ve ailelerine istedikleri kadar para gönderebilecek. Yasa değişiklikleri ile Küba'nın TV, Internet ve cep telefonu bağlantıları anlamında ABD ile etkin bir ilişki kurması amaçlanıyor.


Küba hükümetinin ABD'li şirketlerin adada uydu-TV ve radyo programları yapmasını onaylaması gerekecek. Böyle bir iznin çıkacağına dair herhangi bir belirti henüz yok. Yarım asırlık bir husumetten sonra ABD'nin Küba'ya karşı böyle olumlu bir harekette bulunması, diplomatik bir uvertür olarak yorumlanıyor.


Eğer Küba ABD'nin önerisine olumlu cevap verirse, göçle ilgili direk konuşmalar bile gerçekleşebilecek. Telekomünikasyon kurallarını değişimi ile ilgili olarak yönetim, ABD'li şirketlerin Küba'daki yerel sağlayıcılarla işbirliği yapmasını engelleyen bürokrasileri ortadan kaldırmak istiyor. Her ne kadar dolaylı da olsa; AT&T, Verizon ve Sprint Nextel gibi telekomünikasyon devleri, Küba ile cep telefonu ve internet değişimi gerçekleştirmesine izin verilen operatörlerden.