Bilim 11 KASIM 2015 / 12:42

Nvidia 1 teraflop gücündeki mobil bilgisayarını tanıttı

GPU devi Nvidia'nın Jetson TX1 bilgisayarı, drone'lara ve robotlara hayat verecek.

Grafik çipi üreticisi Nvidia, otomobiller gibi yüksek teknolojiyle yavaş yavaş bütünleşmeye başlayan sektörlerle de uzun süredir ilgileniyor. Firma, işi biraz daha ilerleterek genel olarak makineleri hedef alan bir bilgisayar hazırladı: Jetson TX1.

Jetson TX1, 1 teraflop gücüne sahip son derece küçük bir bilgisayar. Ethernet ve 802.11ac aracılığıyla ağ bağlantısı kuran ürün, 10 watt'ın altındaki güç tüketim değeriyle de dikkat çekiyor. Jetson TX1, içerisinde Linux yüklü olarak geliyor. Geliştirici kiti 16 Kasım'da 599 dolar'dan satışa çıkacak olan minik bilgisayar, eğitimciler ve öğrenciler için 299 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 2016'nın başında ise yine 299 dolara, modül halinda satışta olacak.

Drone'ları, robotları ve yapay zekaya sahip diğer cihazları hedef alan ürünün sektöre ne kadar katkı sağlayacağını da merakla beklemekteyiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun