Bilim 21 MART 2012 / 12:20

Nokia manyetik dövmeyle gelen aramaları hissettirecek

Nokia aramaları 'hissettirecek'

Nokia, cep telefonu kullanıcılarının gelen aramaları duyamamalarının önüne geçebilecek "manyetik bir dövme" üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Kulağa biraz garip gelse de özellikle telefonunu çantasında taşıyan insanların hayatını kolaytıracak türden bir yenilik olacağı kesin. Mobil cihazdan vücudunuzdaki dövmeye gönderilecek sinyallerle çalışacak teknoloji, arayan kişilere göre farklılık göstermesi planlanıyor.

Sıradan bir dövmeden tek farkı kullanılan feromanyetik mürekkep olan teknolojide, mürekkep ilk etapta yüksek derece ısıya maruz bırakılıp sahip olduğu manyetik etkinin sıfırlanması sağlanıyor. Daha sonra mıknatısa kullanılarak dövmeli alanın tekrar manyetik hale getiriliyor. Tekrardan manyetik alanlar için hassas haline gelen dövme ile cep telefonları arasındaki bağın nasıl kurulacağı ise tam bir teknolojik bilmece.

Nokia’nın patent başvurusu yaptığı bu ‘sıradışı’ projenin hayata geçmesi durumunda oldukça ilgi toplayacağı bir kesin.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun