Bilim 29 TEMMUZ 2015 / 15:49

Nokia'dan küre şeklinde VR kamerası: OZO

Nokia, VR gözlüklerde kullanılması amacıyla çekim yapabilen OZO kamerasını tanıttı.

VR gözlüklerin kullanımı, henüz emekleme seviyesinde olsa da günden güne artıyor. Oyunlar, VR gözlüklerde de çalıştırılabilecek bir şekilde tasarlanıyor. Hali hazırda oyunlarda 3 boyutlu bir dünya çizildiği için bu teknolojinin oyunlara entegrasyonu çok zor değil. Asıl zor olan, video içeriklerini VR teknolojisine uyumlu hale getirmek. 360 derece dizilmiş kameraların yanı sıra yukarı ve aşağıya doğru çekim yapabilecek kameralara ihtiyaç duyuluyor. Tüm kameralarla çekim yapıldıktan sonra da bu görüntülerin birleştirilip, doğru bir perspektif ile VR gözlüklere sunulması kalıyor ki muhtemelen işin en zor kısmı bu.Geçtiğimiz aylarda mobil cihaz bölümünü Microsoft'a satan Nokia, bu sefer ilginç bir ürünle karşımıza çıkıyor. VR gözlüklere özel video kaydı alabilen "kamera küresi", görüntüleri de birleştirerek perspektif - montaj dertlerinden kurtarıyor. Böylece Nokia, 4K çözünürlük teknolojisinde olduğu gibi "içerik bulunamaması" gibi bir problemin VR teknolojisinde tekrarlanmasına engel olacak.OZO'nun teknik özellikleri henüz net bir şekilde belli değil. 4. çeyrekte piyasaya çıkacak olan OZO'nun fiyatı hakkında da bir bilgi bulunmuyor.

Aşağıdaki video örneği ile beraber VR teknolojisini biraz daha yakından tanıyabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcıları, videonun sol üst köşesindeki yön tuşlarını kullanabilirler.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun